Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-31/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-31/05
Data
2005.06.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Szkoła chce pokryć częściowo pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wypoczynek w formie kilkudniowej wycieczki. W wycieczce uczestniczą pracownicy według imiennej listy. Po otrzymaniu faktury za zorganizowaną wycieczkę, część jej wartości opłacana jest ze środków ZFŚS jako dofinansowanie dla każdego pracownika według załączonej imiennej listy. Pozostała kwota wpłacana jest przez pracowników.
Czy dopłaty do tej wycieczki powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25 kwietnia 2005 roku wpłynął wniosek Szkoły jako płatnika podatku dochodowego osób fizycznych o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 10.05.2005 r., 24.05.2005 r. oraz 06.06.2005 r.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Szkoła chce pokryć częściowo pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wypoczynek w formie kilkudniowej wycieczki. W wycieczce uczestniczą pracownicy według imiennej listy. Po otrzymaniu faktury za zorganizowaną wycieczkę, część jej wartości opłacana jest ze środków ZFŚS jako dofinansowanie dla każdego pracownika według załączonej imiennej listy. Pozostała kwota wpłacana jest przez pracowników.

Szkoła jako płatnik pyta: Czy dopłaty do tej wycieczki powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Zdaniem Szkoły, dofinansowanie z ZFŚS na pokrycie kosztów wycieczki pracownika powinno wchodzić do podstawy wymiaru podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Przychodem ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.W powyższej definicji mieszczą się również świadczenia związane z organizacją dla pracownika różnego rodzaju imprez sportowych czy kulturalnych, ale wówczas gdy są imiennie adresowane do pracownika.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowana w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary i usługi.

W przypadku zorganizowania przez pracodawcę wycieczki dla pracowników nie można z góry założyć, że mamy do czynienia ze świadczeniem w naturze albo innym nieodpłatnym świadczeniem.

Organizacja wycieczki może polegać na wykupieniu przez pracodawcę usługi turystycznej w postaci wycieczki bądź też na zorganizowaniu dla pracowników wyjazdu na przygotowaną przez pracodawcę imprezę turystyczną, sportową czy kulturalną.

W pierwszym przypadku, nie mamy do czynienia ze świadczeniem rzeczowym, przedmiotem świadczenia jest usługa, a nie rzecz.
Pracownicy nie uzyskują świadczenia rzeczowego ani też nie otrzymują ekwiwalentu pieniężnego w zamian takiego świadczenia.
Mają natomiast prawo do skorzystania z usługi turystycznej, której zakup w części sfinansował pracodawca, to znaczy uczestniczenia w wycieczce bez ponoszenia pełnych kosztów zakupu takiej usługi.
W takim przypadku u pracownika powstaje przychód w wysokości różnicy pomiędzy ceną zakupu usługi, a kwotą sfinansowaną przez pracownika i nie korzysta on ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy.

Natomiast w drugim przypadku, zorganizowanie przez pracodawcę dla pracowników imprezy (np. grzybobrania, zawodów sportowych) i zakup dla nich żywności, stanowi świadczenie rzeczowe.
Wartość tego świadczenia stanowi przychód pracownika. Jeżeli przychód z tego tytułu można przypisać określonej osobie, będzie on podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy.

Jeśli natomiast impreza zorganizowana w ten sposób była dostępna dla nieograniczonej liczby pracowników i przychodu z tego tytułu nie można przypisać konkretnej osobie, wówczas świadczenie to będzie obojętne podatkowo.

Zatem powstanie u pracownika przychodu uzależnione jest od tego, czy wydatek poniesiony przez zakład pracy jest adresowany do konkretnego pracownika i jemu przypisany.

Stąd też, o ile Szkoła jako pracodawca sfinansuje w części imprezę turystyczną (usługę a nie rzecz) ze środków ZFŚS i świadczenie to będzie można przypisać imiennie oraz kwotowo pracownikowi, wydatek taki ponoszony przez pracodawcę spowoduje powstanie przychodu u pracownika. W takim przypadku u pracodawcy zajdzie potrzeba dzielenia kwoty wydatkowanej imiennie na uczestników na liczbę uczestników i doliczenia ich do wynagrodzeń pracowników.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Szkołę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj