Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radziejowie
ZPP-443-2/05
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPP-443-2/05
Data
2005.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Radziejowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
dotacja celowa
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dopłata do sprzedanych pomidorów jest dopłatą opodatkowaną podatkiem VAT, a jeśli tak to jaki dokument winien być sporządzony na udokumentowanie należnego podatku oraz kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymywanych przez Spółdzielnie dopłat obszarowych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radziejowie stwierdza że, stanowisko Spółdzielni w sprawach przyjęcia do podstawy opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług otrzymanej należności z tytułu dostaw pomidorów dla przetwórstwa oraz dopłat obszarowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 01.02.2005 r. Spółdzielnia złożyła w tut. Urzędzie zapytanie co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w ... otrzymała od Spółki „...” dopłatę do sprzedanych pomidorów do przetwórstwa. Zapytanie Spółdzielni brzmi, czy dopłata do sprzedanych pomidorów jest dopłatą opodatkowaną podatkiem VAT, a jeśli tak to jaki dokument winien być sporządzony na udokumentowanie należnego podatku...

Następne zapytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymywanych przez Spółdzielnie dopłat obszarowych... Dopłaty te Spółdzielnia otrzymuje od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sprawach tych Spółdzielnia wskazuje, że należny podatek od towarów i usług nie występuje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, po przeanalizowaniu przedmiotowych spraw oraz ustaleniu, że w sprawach tych nie toczy się postępowanie kontrolne, podatkowe lub też postępowanie przed sądem administracyjnym uznaje stanowisko Spółdzielni za prawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, w obowiązującym na dzień wydania niniejszej interpretacji stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radziejowie stwierdza co następuje ;

Odnosząc się do zapytania pierwszego, dopłata uzyskana przez Spółdzielnię z tytułu dostaw pomidorów do przetwórstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Otrzymanie tego rodzaju dopłaty nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54 poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usługi.

Z regulacji tej wynika że, w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (bez względu na nazwę i podstawę przyznania) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi uzupełnienie podstawy opodatkowania. Jeśli natomiast nie można powiązać konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług, a tym samym kwoty należnej (ich ceny), z otrzymanym dofinansowaniem, to dofinansowanie to nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Rozpatrując charakter dofinansowania otrzymanego przez Spółdzielnie do sprzedaży pomidorów dla przetwórstwa uznaje się że, dopłata ta nie ma związku z ceną za jaką następuje sprzedaż pomidorów, a stanowi ona dopłatę do produkcji tego rodzaju roślin.

Na mocy ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych (Dz. U. nr 62 poz. 572 ze zm.) Spółdzielnia, za pośrednictwem organizacji producentów pomidorów, której jest członkiem, otrzymała od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc finansową z tytułu dostarczania pomidorów dla przetwórstwa. Uzyskanie pomocy nastąpiło na zasadach wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 listopada 2004 r. w sprawie warunków i terminu przekazania przez organizacje producentów lub wstępnie uznane grupy producentów należności uzyskanych z tytułu dostaw pomidorów dla przetwórstwa (Dz. U. nr 262 poz. 2614 ). Spółka „...” przekazała Spółdzielni będącej producentom pomidorów, a jednocześnie udziałowcom Spółki i członkiem grupy producenckiej, należność na nią przypadającą, w wysokości uzależnionej od ilości pomidorów dostarczonych i dopuszczonych do przetwórstwa w okresie od 15.06 do 15.11.2004 r. Wysokość dopłat z tytułu dostaw pomidorów do przetwórstwa określona jest zgodnie z zasadami wspólnej polityki rolnej realizowanymi przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dopłata ta ustalana jest kwotowo do tony pomidorów dostarczonych do przetwórstwa przez producentów zrzeszonych (zorganizowanych) w grupę producencką. Dopłata jest wsparciem dla producentów rolnych prowadzących określoną produkcję, w tym przypadku produkcję pomidorów dla przetwórstwa.

Zatem z uwagi, że w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, brak jest związku otrzymanej dopłaty z dostawą, dopłata ta nie stanowi obrotu zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 ustawy i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi że dopłata nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, problem jej dokumentowania do celów tego podatku nie występuje.

Odnosząc się natomiast do opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych płatności obszarowych, stwierdza się że, otrzymana przez Spółdzielnię dopłata do gruntów rolnych również nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dopłaty tej, także nie można przyporządkować do konkretnej dostawy towaru lub świadczenia usługi, a to jest koniecznym warunkiem do uznania jej jako obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Dopłaty do gruntów rolnych wynikają z przepisów art. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004 r. nr 6 poz. 40 ze zm.). Podstawowym warunkiem otrzymania płatności bezpośrednich jest posiadanie gruntów rolnych, utrzymanych w dobrej kulturze rolnej, o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Dlatego też, zaprezentowane w treści zapytania stanowisko Spółdzielni należy uznać za właściwe.

Niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o przedstawiony przez Spółkę „...” w piśmie z dnia 01.02.2005 r. stan faktyczny, według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 w/w ustawy – interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże ona organy podatkowe i organy kontroli skarbowe , do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie, do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w terminie 7 dni od daty jego otrzymania, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radziejowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj