Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PP/443-4/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie


Pytanie podatnika
W sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za użytkowanie wieczyste ustalonych przed 1 maja 2004r.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku Urzędu Miejskiego w Szubinie z dnia 05.04.2005r. (uzupełnionego dnia 14.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not.

Postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za użytkowanie wieczyste ustalonych przed 1 maja 2004r. w aktualnym stanie prawnym za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Dnia 06.04.2005r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

Wg przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Urząd Miejski w … oddaje w użytkowanie wieczyste grunty. Zdaniem wnioskodawcy do opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste ustanowionej przed 1 maja 2004 r. należy doliczyć podatek VAT wg stawki podstawowej w wys. 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not., po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7, ust. 1 ustawy, nie daje bowiem prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel.

Zgodnie z art. 8, ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8, ust. 1 ustawy.

Do czynności oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste zastosowanie będą miały ogólne reguły dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego wynikające z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 19 powołanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą wykonania usługi. W przypadku gdy czynność powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później niż 7 dnia od dnia dokonania tej czynności. Jeżeli natomiast przed wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części.

Ponieważ użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej, zgodnie z ww. ogólnymi zasadami przewidzianymi w ustawie, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat należnych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Zatem opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług, tj. 22% podlega każda wpłata, której dokonuje użytkownik z tyt. opłaty za użytkowanie wieczyste, bez względu na termin ustanowienia tej opłaty.

Pytanie zawarte w przedmiotowym wniosku dotyczy kwestii czy do ustalonej przed 1 maja 2004r. opłaty za użytkowanie wieczyste należy doliczyć kwotę podatku VAT, czy też uznać, że kwota podatku zawarta jest w kwocie pobieranej opłaty.

W tym miejscu należy wskazać na treść art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w którym ustawodawca zdefiniował podstawę opodatkowania. Zgodnie z jego treścią podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży ustalają strony zawartej umowy.

Zatem w ocenie organu podatkowego wydającego niniejsze postanowienie w przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto, a obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Interpretacji niniejszej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez wnioskodawcę piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego oraz organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj