Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/415/90/2005
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/415/90/2005
Data
2005.07.12



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kapitalizacja
odszkodowania
renta wyrównawcza
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy od wypłaconego jednorazowego odszkodowania w zamian za rezygnację z otrzymywania co miesiąc renty wyrównawczej pracownik jest zobowiązany zapłacicć podatek na podstawie wystawionego przez Spółkę dokumentu PIT-8C ?


Jak wynika z wniosku w ramach zawartego porozumienia z likwidatorem "M." S.A. w likwidacji, Spółka X przejęła zobowiązanie z tytułu wypłaty renty wyrównawczej wobec byłego pracownika "M." S.A. począwszy od miesiąca lipca 2004 r. Pracownik miał wypłacaną rentę wyrównawczą na podstawie ugody pozasądowej z 1997 r. W chwili obecnej pracownik wystąpił z prośbą w przedmiocie rezygnacji w ogóle przez niego z przysługującego mu prawa do otrzymanej renty w zamian za wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Zapytanie wnioskodawcy, z którym wystąpił do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego dotyczy kwestii, czy od jednorazowego odszkodowania w zamian za rezygnację z otrzymywania co miesiąc renty wyrównawczej, pracownik jest zobowiązany zapłacić podatek na podstawie wystawionego przez płatnika dokumentu PIT-8C ?
Zdaniem wnioskodawcy jednorazowe odszkodowanie w zamian za rezygnację z renty wyrównawczej, to nic innego jak kapitalizacja renty wyrównawczej. Ponieważ renta wyrównawcza jest zwolniona od podatku dochodowego, to również jednorazowe odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a pracownik nie jest zobowiązany do zapłacenia podatku z tego tytułu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, iż wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Renta skumulowana, określona w art. 447 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3c wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym jednorazowe (skumulowane) odszkodowanie, w zamian za comiesięczną rentę wyrównawczą, przyznaną na podstawie pozasądowej ugody zawartej między stronami, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie wyżej cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj