Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy
PD/0091-1/05/F
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/0091-1/05/F
Data
2005.06.29



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup i montaż markizy balkonowej podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ?


DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 2 oraz art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15 marca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy z dnia 4 marca 2005 r. Nr PDII 0090/1/3/2005 w sprawie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2005 r. złożył Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na zamontowanie markizy balkonowej.
Z przedstawionego w uzasadnieniu wniosku stanu faktycznego wynika, że markiza balkonowa została zamontowana w 2004 r. na fasadzie zabytkowego budynku po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków. Markizę stanowi daszek o konstrukcji metalowej, przytwierdzony na stałe do elewacji frontowej budynku nad balkonem, z ruchomym pokryciem z tkaniny. Obecna markiza jest odtworzeniem istniejącej poprzednio zbliżonej formy zadaszenia nad balkonem i harmonizuje z zabudową dzielnicy. W Pana ocenie wydatki poniesione na restaurację tego historycznego detalu zasługują na odliczenie w ramach ulgi remontowej.
Pismem z dnia 1 lutego 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych wniosku tj. wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego. Odpowiadając na wezwanie wskazał Pan, że markiza balkonowa została zamontowana w dniu 12 maja 2004 r.
Postanowieniem z dnia 4 marca 2005 r. Nr PDII 0090/1/3/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy uznał Pana stanowisko w kwestii możliwości skorzystania z odliczenia w podatku dochodowym z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego w związku z wydatkami poniesionymi na zakup markizy balkonowej i jej montaż w dniu 12 maja 2004 r. za nieprawidłowe. W uzasadnieniu powołanego postanowienia organ podatkowy I instancji wskazał, że wydatek poniesiony na zakup i montaż markizy balkonowej nie mieści się w dyspozycji przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie stanowi on wydatku na modernizację lokalu mieszkalnego w zakresie uprawiającym do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nie zgadzając się z tym stanowiskiem w dniu 16 marca 2005 r. złożył Pan zażalenie, w którym ponownie przedstawił stan faktyczny oraz wskazał, że funkcją markizy jest między innymi częściowa osłona ścian zewnętrznych budynku przed zamakaniem podczas opadów atmosferycznych, czyli stanowi ona również element odwodnienia budynku w miejsce mniej estetycznych lecz niezbędnych rynien i rur spustowych. Nawiązując do uzasadnienia zaskarżonego postanowienia podniósł Pan natomiast, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy powołał się na rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy i przytoczył załącznik Nr 2 do tego rozporządzenia, podczas gdy Pana zdaniem zastosowanie w przedmiotowej sprawie ma załącznik Nr 1 zawierający wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego ze względu na to, że balkon, chociaż jest przynależny do mieszkania, znajduje się na zewnątrz budynku i prace tam przeprowadzone mają związek z elewacją budynku. Nadmienił Pan również, że montaż markizy wymagał drobnej naprawy i uzupełnienia tynków zewnętrznych i częściowego pomalowania elewacji, w związku z czym przeprowadzone prace można zaliczyć do robót związanych z remontem elewacji budynku.
Wskazując na powyższe wniósł Pan o uznanie swojego stanowiska za prawidłowe.
Przekazując akta sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy ustosunkował się do przedstawionej argumentacji, przedstawił własne stanowisko oraz wniósł o utrzymanie w mocy wydanego postanowienia.
W wyniku rozpoznania zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu stwierdza co następuje.
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 (j. t. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie natomiast z treścią art. 27a ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 -15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Podstawą do odliczeń wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego jest, w myśl postanowień art. 27a ust. 6 pkt 1) cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, faktura wystawiona wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowód odprawy celnej.
Szczegółowy wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego oraz lokalu mieszkalnego został zawarty w załącznikach do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), wydanym na podstawie upoważnienia ustawowego, zawartego w art. 27a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do postanowień § 1 powołanego rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 27a ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się wydatki poniesione na:
1) zakup materiałów i urządzeń,
2) zakup usług obejmujących:
a) wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
b) transport materiałów i urządzeń,
c) wykonawstwo robót,
3) najem sprzętu budowlanego,
4) opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, że odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają wyłącznie wydatki:
- wymienione w rozporządzeniu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów korzysta na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy,
- poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
- udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
jeżeli podatnik posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zajmuje Pan lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu. Przedmiotowa umowa stanowi tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a nie budynku mieszkalnego. W związku z powyższym zastosowanie w sprawie, wbrew argumentacji podniesionej w zażaleniu, ma załącznik Nr 2 do rozporządzenia, określający wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Załącznik ten nie wymienia markizy balkonowej wprost, ani też w sposób pośredni, co oznacza że wydatek poniesiony na jej zakup i montaż nie stanowi wydatku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, podlegającego odliczeniu od podatku dochodowego na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powołanego załącznika Nr 2 remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego nie stanowią również prace związane z montażem markizy balkonowej tj. naprawą i uzupełnieniem tynków zewnętrznych oraz częściowym pomalowaniem elewacji.
Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu stwierdza, że zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy stanowisko w sprawie możliwości odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wydatków poniesionych na zakup i montaż markizy balkonowej jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj