Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP.005/17/2005
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.005/17/2005
Data
2005.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
środek transportowy
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek wpłaty podatku od towarów i usług w terminie 14 dni z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego środka transportu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu 21.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z treści złożonego pisma prowadzi Pan działalność w zakresie sprzedaży samochodów osobowych i ciężarowych zarówno nowych, jak i używanych, sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej w oparciu o procedurę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zakupione samochody służą dalszej sprzedaży, w związku z czym nie są przez Pana rejestrowane w kraju. Wobec powyższego ma Pan wątpliwości, czy przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym używanego samochodu ciężarowego służącego do dalszej odsprzedaży powinien być naliczony i odprowadzony podatek od towarów i usług w terminie do 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czy też rozliczony jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracji VAT-7 składanej za dany okres rozliczeniowy. Zaprezentowany w piśmie sposób rozliczenia przedmiotowej transakcji wskazuje, że było to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozliczone w deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy, w którym transakcja nabycia miała miejsce.

Zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższy przepis oraz fakt, iż nabywany przez Pana samochód nie jest rejestrowany na terytorium kraju, lecz jest traktowany jak towar handlowy, nie ma Pan obowiązku wpłacania w terminie 14 dni podatku, a tym samym składania informacji, o której mowa w art. 103 ust. 5 ustawy, tj. informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu VAT-23.

Dokonując jednak wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. środka transportu jest Pan zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej, naliczając podatek od towarów i usług według stawki 22%.
Transakcję tę należy uwzględnić w deklaracji VAT-7 odpowiednio w poz. 30, 31.

Kwota obliczonego podatku stanowi podatek naliczony podlegający odliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Stosownie do art. 100 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć obowiązany jest składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
W związku z powyższym stanowisko Pana zawarte w złożonym piśmie należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj