Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-122/05/JP
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-122/05/JP
Data
2005.05.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
łączenie spółek
obniżenie podatku należnego
odliczenia od podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
przejęcie spółki
rozliczanie podatku od towarów i usług
sukcesja


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy spółka miała prawo do ujęcia w deklaracji VAT-7, sporządzonej za miesiąc XII 2004 lub I 2005 nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym wykazanej w deklaracjach przejętych spółek?


Sp. z o. o. w dniu 14 grudnia 2004r. na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy XIX Wydział Gospodarczy połączyła się jako spółka przejmująca z dwiema innymi spółkami z o. o.

Przejęte przez podatnika spółki od początku swojej działalności nie wykonywały czynności opodatkowanych. Wobec powyższego w deklaracjach VAT-7 za miesiąc XII 2004, sporządzonych przez podatnika jako następcę podatkowego, kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazano w pozycjach 52 i 55 deklaracji. Podatnik natomiast w miesiącu grudniu 2004 i styczniu 2005 wykonywał czynności opodatkowane.

Zdaniem podatnika, na podstawie uregulowań zawartych w art. 93 Ordynacji podatkowej, spółka Tenos wstępując we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki łączących się spółek miała prawo do powiększenia podatku VAT naliczonego w deklaracji za miesiąc XII 2004 lub miesiąc I 2005 o podatek naliczony wykazany w deklaracjach spółek przejętych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. W myśl natomiast art. 93 § 2 powyższą zasadę stosuje się do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, chodzi tu o prawa i obowiązki wynikające z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego. W szczególności wstępuje się w prawa i obowiązki poprzednika, jako podatnika, płatnika i inkasenta. Połączenie spółek na podstawie przepisów kodeksu handlowego poprzez przeniesienie całego majątku z jednej spółki do drugiej, skutkuje również prawem spółki przejmującej do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach zakupu oraz dokumentach celnych wystawionych dla spółki przejmowanej. Zasady obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określone zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Jak wynika z wniosku podatnika ostatnimi deklaracjami VAT-7 złożonymi przez przejęte przez niego spółki były deklaracje za grudzień 2004 r. W związku z tym wykazane w tych deklaracjach nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym podatnik powinien uwzględnić w deklaracji za następny okres, tj. styczeń 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj