Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-23/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-23/05
Data
2005.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
przekształcanie podmiotów
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych dla wspólnego prowadzenia przedsiębiorstwa spowoduje uzyskanie przez małżonków dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że działalność gospodarcza prowadzona jest na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na imię obojga małżonków, bez zarejestrowanej umowy spółki cywilnej. NIP męża używany jest na potrzeby rozliczeń podatku VAT, innych rozliczeń finansowych firmy oraz do rozliczeń podatku dochodowego przy uwzględnieniu 50% dochodu dla każdego z małżonków.NIP żony używany jest tylko na potrzeby rozliczeń podatku dochodowego.Na podstawie ustawy o rachunkowości prowadzone są jedne księgi rachunkowe.

Zdaniem Państwa otrzymanie dwóch wpisów do ewidencji działalności gospodarczej ( wykreślenie z pierwotnego wpisu danych żony i wpisanie jej pod nowym numerem do ewidencji działalności gospodarczej) nie spowoduje ujemnych skutków prawno-podatkowych dla wspólnie prowadzonego przedsiębiorstwa, a mianowicie:- można będzie bez przeszkód wspólnie prowadzić przedsiębiorstwo- NIP męża będzie używany do rozliczeń podatku VAT i innych rozliczeń finansowych firmy, a także na potrzeby podatku dochodowego przy uwzględnieniu 50% dochodu dla każdego z małżonków- NIP żony będzie używany do rozliczeń podatku dochodowego przy uwzględnieniu 50% dochodu dla każdego z małżonków - dla prowadzonego wspólnie przedsiębiorstwa zaprowadzone będą jedne księgi rachunkowe. W Opinii tut. organu podatkowego stanowisko Państwa w tej sprawie jest nieprawidlowe.

W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, zwana "spółką małżeńską" jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym po uzyskaniu odrębnych wpisów do ewidencji wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków będzie możliwe tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym tj. spółki cywilnej lub przepisami spółek handlowych np. spółki jawnej. Obowiązujące przepisy ww. ustawy nie przewidują bowiem takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej jak działalność prowadzona na imię obojga małżonków.Celem kontynuowania wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej i w wykonaniu przepisu art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej małżonkowie mogą zawrzeć umowę spółki cywilnej lub innej spółki, w tym osobowej, przewidzianej przepisami kodeksu spółek handlowych. W przeciwnym wypadku każdy z małżonków, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą traktowany będzie jako odrębny przedsiębiorca.Jeżeli między małżonkami nie dojdzie do zawarcia umowy, o której mowa wyżej ( z treści zapytania nie wynika, że taka umowa zostanie zawarta) to brak jest podstaw do opodatkowania uzyskiwanego dochodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza po 50% przez każdego z małżonków.W tej sytuacji każdy z małżonków traktowany będzie jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który winien odprowadzać należne zaliczki w trakcie roku podatkowego od całości uzyskanego przez siebie dochodu. Podobnie każdy z małżonków winien posiadać odrębne urządzenia księgowe.Prawa do opodatkowania małżonków prowadzących faktycznie działalność wspólnie ale na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, bez zawartej umowy spółki, nie można traktować analogicznie jak wspólników spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osoba prawną , ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Zatem jeżeli małżonkowie posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej i między nimi nie została zawarta umowa spółki należy uznać, że każdy z małżonków jest niezależnym przedsiębiorcą, który podlega odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętego dochodu. W przypadku gdy podatnicy dokonają zmiany formy organizacyjnej prowadzonej działalności, w wyniku czego utworzą spółkę cywilną lub np. jawną , do której zostanie wniesione aportem ich przedsiębiorstwo, to spółka ta wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki związane z tym przedsiębiorstwem. Powyższe wynika z art. 93a ustawy - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), który mówi w § 1, że osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki oraz mówi w § 2, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki nie mającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci własnego przedsiębiorstwa.Zatem zmiana formy prowadzenia działalności - z działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na spółkę cywilną lub np. jawną nie spowoduje żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj