Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PD/415-11/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-11/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
rehabilitacja
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć koszty poniesione na zakup akumulatorów do wózka inwalidzkiego elektrycznego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią postanawia uznać, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 21.03.2005r.

jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z sytuacji opisanej przez Panią w piśmie wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną i porusza się Pani na wózku inwalidzkim elektrycznym. Aby wózek mógł spełniać swoją funkcję, musiała Pani zakupić akumulatory.

Pytanie brzmi: czy może Pani odliczyć koszty poniesione na zakup w/w akumulatorów do wózka inwalidzkiego elektrycznego...

Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000. ze zm.) stanowi, że podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art 24 ust. 1, 2, 4, 4a - 4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10 - 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl natomiast art. 26 ust. 7a pkt 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego, przy czym wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, jak wynika z ust. 7c przytoczonego wyżej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze złożonego pisma wynika, że w 2004 roku poniosła Pani, jako osoba niepełnosprawna, wydatek na zakup akumulatorów do wózka inwalidzkiego elektrycznego. Przez wydatki na cele rehabilitacyjne należy rozumieć wydatki związane z przywracaniem w możliwie wysokim stopniu sprawności organizmu oraz przystosowaniem osoby niepełnosprawnej do czynnego udziału w życiu społecznym. Istotne jest również aby dany przedmiot (sprzęt, urządzenia, narzędzia techniczne) odpowiadał wymogom określonym w przepisie, powinien zatem charakteryzować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwiać wykonywanie czynności życiowych. Wózek inwalidzki, za pomocą którego porusza się Pani, jest niewątpliwie urządzeniem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych. Natomiast akumulatory do tego wózka stanowią jego integralną część, bez której nie będzie on spełniał swojej podstawowej funkcji. Konieczność wymiany akumulatorów jest spowodowana utrzymaniem wózka inwalidzkiego w stanie używalności w celu ułatwienia osobie, która nie może poruszać się samodzielnie, wykonywania czynności życiowych.

Tym samym wydatek poniesiony na zakup akumulatorów i udokumentowany dowodem potwierdzającym fakt jego poniesienia, jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem z tego tytułu.

Warunkiem dodatkowym, który musi być spełniony, aby móc dokonać takiego odliczenia jest to, że poniesione wydatki nie mogą być finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie rozpatrzenia wniosku.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj