Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PB.415-10/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB.415-10/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
adwokat
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
radcowie prawni
sądy
umowa zlecenia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy podstawą naliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fzycznych dla adwokatów i radców prawnych świadczących usługi obrony z urzędu powinien być przychód brutto wynikający z postanowienia sądu o wysokości zasądzonego wynagrodzenia, czy też przychód netto określony w wystawionej przez adwokata, czy radcę fakturze VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60 r.) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 12.05.2005 r. w sprawie: naliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia zaliczki na podatek dochodowy przez Sąd Rejonowy z tytułu wypłat należności dla adwokatów i radców prawnych i dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:
- stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sąd Rejonowy dokonuje wypłat należności dla adwokatów i radców prawnych za świadczone przez nich usługi obrony z urzędu. Wysokość należnego adwokatowi, czy radcy wynagrodzenia wynika z postanowienia sądu, wydanego na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2002 r. Nr 163, poz. 1348).

Gdy adwokat czy radca prawny jest podatnikiem podatku VAT dodatkowo (do postanowienia ) wystawia on fakturę VAT, w której określa kwotę netto należności, podatek VAT i kwotę brutto, która jest zgodna z kwotą należności określoną w postanowieniu sądu).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) Sąd jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt. 4 ustawy.

Wątpliwość płatnika polega na tym, czy podstawą naliczenia 20% kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powinien być przychód brutto wynikający z postanowienia sądu o wysokości zasądzonego wynagrodzenia, czy przychód netto określony w wystawionej przez adwokata, czy radcę fakturze VAT...

Zdaniem Sądu Rejonowego w przypadku wystawienia przez adwokata czy radcę prawnego faktury VAT, należy naliczyć koszty uzyskania przychodów oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości netto z faktury, natomiast w sytuacji gdy Sąd nie ma faktury VAT od wynagrodzenia określonego w postanowieniu sądu.

Zgodnie z art. 13 pkt. 6 powołanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator zlecił wykonanie określonych czynności (...)”.
Biorąc powyższe pod uwagę adwokaci i radcy prawni świadczący usługi obrony z urzędu wykonują czynności zlecone im przez sąd, a więc ich przychody wymienione są w /wym. art. 13 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czynności wykonywane przez adwokatów i radców prawnych na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Powyższe czynności nie podlegają wyłączeniu z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004, gdyż nie jest spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę (art. 15 ust. 3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług).

W przypadku świadczenia przez adwokatów pomocy prawnej z urzędu, nie można mówić, że sąd bierze na siebie odpowiedzialność za czynności adwokata. Sąd odpowiada za wydany wyrok oraz za zapewnienie np. oskarżonemu prawa do obrony, natomiast nie ma w przedmiotowej sprawie tożsamości czynności (sądu i adwokata), których odbiorcą jest uczestnik postępowania sądowego, tj. korzystający z tej pomocy prawnej.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) usługi prawnicze świadczone przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

Dla celów podatku VAT usługi o których mowa wyżej stanowią działalność gospodarczą i podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej (22%).

Wobec powyższego obowiązek w podatku VAT powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia przyznającego wynagrodzenie, co powoduje konieczność wystawienia sądowi prze adwokata czy radcę prawnego w ciągu 7 dni faktury VAT.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 4 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania niektórych przychodów m.in. z tytułów określonych w art. 13 pkt. 6 – ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ponadto dochody z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt.6 w./wym. ustawy podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 tej ustawy. Według tego przepisu na płatniku ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% od wypłat dokonywanych z powyższego tytułu i odprowadzenia jej do urzędu skarbowego. W terminie przekazania zaliczki płatnik musi przesłać do urzędu deklaracje PIT-4, natomiast po zakończeniu roku (w terminie do końca lutego) obowiązany jest przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika informacje PIT-8B.

W związku z powyższym od dochodów pokreślonych w art. 13 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrać podatek zgodnie z art. 41 w/wym. ustawy z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów wynikających z art. 22 ust. 9 pkt. 4 cytowanej wyżej ustawy obliczonych od wartości netto wystawionej przez adwokata czy radcę prawnego faktury VAT



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj