Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-406/25/2005/VAT
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-406/25/2005/VAT
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
gmina
odliczenie podatku od towarów i usług
pomoc zagraniczna
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Gmina jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i będzie realizować inwestycję "Renowacja zabytkowej kamienicy ....", która będzie dofinansowana ze środków pochodzących z Sektorowego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie inwestycji pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, lecz nie są to środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Nie istnieje związek zakupów dokonywanych z tytułu renowacji kamienicy ze sprzedażą opodatkowaną Gminy. Czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT na podstawie przepisów w zakresie podatku od towarów i usług jak i innych np. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że prawidłowe jest stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 02.06.2005 r., który wpłynął 06.06.2004 r., w sprawie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją inwestycji polegającej na renowacji zabytkowej kamienicy .....

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.06.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika - Gminy z dnia 02.06.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17.06.2005 r., które wpłynęło 22.06.2005 r.

Gmina przedstawiając stan faktyczny podała, że jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i będzie realizować inwestycję "Renowacja zabytkowej kamienicy ........ ", która będzie dofinansowana ze środków pochodzących z Sektorowego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie inwestycji pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, lecz nie są to środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Nie istnieje związek zakupów dokonywanych z tytułu renowacji kamienicy ze sprzedażą opodatkowaną Gminy.

Gmina uważa, że nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w jakikolwiek sposób zarówno na podstawie przepisów w zakresie podatku od towarów i usług jak i innych np. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

1. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Oznacza to, że Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych z remontem przedmiotowej kamienicy, ponieważ z treści złożonego wniosku wynika, że zakupy te nie są związane z jej sprzedażą opodatkowaną. W ustawie i w rozporządzeniach w zakresie podatku od towarów i usług brak jest przepisów, które pozwalałyby na otrzymanie przez podatnika w rozpatrywanym przypadku zwrotu VAT.

2. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego. Z uwagi na to, że Gmina nie rozlicza się z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ korzysta ze zwolnienia na podstawie cyt. wyżej art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy, nie ma możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług.

Natomiast przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie mają zastosowania, ponieważ Gmina nie jest osobą fizyczną.

3. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu nie widzi również możliwości odzyskania przez Gminę podatku VAT w inny sposób na podstawie przepisów podatkowych.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach jest więc zgodne ze stanowiskiem Gminy w zakresie przepisów podatkowych. Do organu udzielającego pomocy należy natomiast ocena czy podatek VAT stanowić będzie koszt kwalifikowany przedsięwzięcia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj