Interpretacja Urzędu Skarbowego w Polkowicach
PD415/1/31/2/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/1/31/2/05
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Polkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
Co należy rozumieć pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy?
Czy jest to dochód podatkowy za lata ubiegłe, czyli suma przychodów pomniejszona o koszty uzyskania przychodów, czy znaczy to, że bieżąca deklaracja powinna być kontynuacją deklaracji złożonej za poprzedni rok podatkowy, czy może dochód księgowy?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2005 r., który wpłynął w dniu 20.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 20.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:
Organizacja oprócz składek członkowskich, darowizn pieniężnych wykazuje dotację od jednostki samorządu terytorialnego, której wydatki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Organizacja złożyła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie na podstawie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest m. in. napisane, że w składanych deklaracjach podatnicy są zobowiązani do wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a niewydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja.
Składając deklarację CIT-8 za cały rok podatkowy w poz. 25 "przychody ze źródeł położonych na terytorium RP" należy wykazać przychód roku, za który jest sporządzana deklaracja oraz sumę dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy.
Na tle opisanego stanu faktycznego Podatnik pyta:
Co powinien rozumieć pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających rok podatkowy? Czy jest to dochód podatkowy za lata ubiegłe, czyli suma przychodów pomniejszona o koszty uzyskania przychodów, czyli bieżąca deklaracja powinna być kontynuacją deklaracji złożonej za poprzedni rok podatkowy, czy może dochód księgowy?
Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte stanowisko w sprawie, że pod pojęciem "suma dochodów z lat poprzedzających" rozsądniej byłoby wykazać dochód bardziej realnie, czyli księgowy.

Oceniając przedstawione stanowisko w sprawie i uwzględniając fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach informuje, co następuje:
Ustawodawca w rozdziale I ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określił pojęcie dochodu w świetle przepisów podatkowych.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Tak rozumiany dochód nie zawsze jest jednak dochodem podlegającym opodatkowaniu. Decydująca o tym, czy osiągnięty dochód podlega opodatkowaniu, jest okoliczność, czy tak ustalony dochód jest zwolniony od podatku albo czy podlega opodatkowaniu w formach zryczałtowanych, względnie czy poniesione koszty są faktycznie uznawane za koszty uzyskania przychodów, czy też za takie koszty nie są uznawane (zgodnie z art. 15 i 16 ustawy).
Natomiast art. 25 ust. 4 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnosi się do sytuacji, gdzie podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b.
"Powołany przepis art. 25 ust. 4 ustawy stanowi szczególny, nierytmiczny tryb poboru podatku; postanowienia tego przepisu nie wiążą się z przepisem art. 25 ust. 2 ustawy w zakresie obowiązku uiszczenia zaliczki za ostatni miesiąc w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego, są to niezależne postanowienia ustawy w ramach poboru podatku" (z pisma Min. Finansów Nr PO 3-MD-722-919/95 z dnia 22. 05. 1996 r.).
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przedstawione na wstępie stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe, gdyż w poz. 25 zeznania rocznego CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy wykazuje się przychody ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP, osiągnięte w danym roku podatkowym. Natomiast dochody o których mowa w art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wykazuje się w części I "Inne zobowiązania podatkowe" w poz. 57 zeznania rocznego CIT-8 (wersja 18)
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni do dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj