Interpretacja Urzędu Skarbowego w Polkowicach
PD415/1/28/3/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/1/28/3/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Polkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
gmina
jednostka samorządu terytorialnego
podwyższenie kapitału
udział w zyskach
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
1.Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 % udziałem gminy podwyższając kapitał zakładowy (uchwała Zgromadzenia Wspólników zgłoszona do KRS) ze środków kapitału rezerwowego utworzonego z zysku spółki jest obowiązana naliczyć podatek dochodowy i odprowadzić do Urzędu Skarbowego ?
2. Jeżeli tak, to na jakiej deklaracji, w jakiej wysokości oraz kiedy należy przekazać do Urzędu Skarbowego ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2005 r., który wpłynął w dniu 14.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 14.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:
Podatnik jest spółką gminy, wydzieloną z majątku zakładu budżetowego. Spółka powstała w grudniu 2000 r. przy czym działalność gospodarczą rozpoczęła we wrześniu 2002 r. Spółka zajmuje się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków. Przez okres 2 lat Spółka wypracowała zyski. Zysk za rok 2003 został przeznaczony na fundusz rezerwowy. Fundusz ten zostanie dodatkowo zasilony częścią zysku za rok 2004 (po odbyciu Zgromadzenia Wspólników).
Część zysku za rok 2004 zostanie przeznaczona Uchwałą Zgromadzenia Wspólników na podwyższenie kapitału zakładowego.
Na tle opisanego stanu faktycznego Podatnik pyta:
1. Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 % udziałem gminy podwyższając kapitał zakładowy (uchwała Zgromadzenia Wspólników zgłoszona do KRS) ze środków kapitału rezerwowego utworzonego z zysku spółki jest obowiązana naliczyć podatek dochodowy i odprowadzić do Urzędu Skarbowego?
2. Jeżeli tak, to na jakiej deklaracji, w jakiej wysokości oraz kiedy należy przekazać do Urzędu Skarbowego?
Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte stanowisko w sprawie, że podwyższenie kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z wyłącznym udziałem jednostki samorządu terytorialnego (gminy) z wypracowanego przez Spółkę zysku nie podlega opodatkowaniu.

Oceniając przedstawione stanowisko w sprawie i uwzględniając fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach informuje, co następuje:
Przeznaczenie zysku poprzez kapitał zapasowy na podwyższenie kapitału zakładowego, w myśl przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), należy zakwalifikować do dochodu z udziału w zyskach osób prawnych i od kwoty przekazanej z kapitału zapasowego na zakładowy należy pobrać podatek zryczałtowany wg stawki 19%, w trybie określonym w art. 26 ust. 2 ustawy.
Obowiązek potrącenia podatku od tego dochodu, zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy spoczywa na osobie prawnej, u której następuje takie podwyższenie kapitału zakładowego.
Obowiązek ten nie dotyczy jednak sytuacji, w której udziałowiec, z mocy ustawy, zwolniony jest podmiotowo od podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego są podmiotowo zwolnione od podatku dochodowego, zatem są również zwolnione, z mocy przepisów tej ustawy, od podatku dochodowego z tytułu otrzymanych dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przedstawione na wstępie stanowisko Podatnika jest prawidłowe, bowiem gmina jako jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotowo zwolniona od podatku dochodowego z tytułu otrzymanych dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni do dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj