Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-79C/05/BO
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-79C/05/BO
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
oprawa okularowa


Pytanie podatnika
CZY Z TYTUŁU NABYCIA OPRAWEK OKULAROWYCH ZAKUPIONYCH ZE STAWKĄ 22% PRZYSŁUGUJE PRAWO DO OBNIŻENIA PODATKU NALEŻNEGO O PODATEK NALICZONY ZAPŁACONY PRZY ICH NABYCIU.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem dnia 11.05.2005r. (data wpływu do Urzędu12.05.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko dotyczące odliczenia podatku naliczonego od nabycia oprawek jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 11.05.2005r. (data wpływu do Urzędu 12.05.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadząc zakład optyczny dokonuje dostawy okularów korekcyjnych ze stawką podatku od towarów i usług 7%, na które składają się odrębnie sklasyfikowane oprawki okularowe zakupione ze stawką 22% oraz soczewki okularowe ze stawką 7%. W ocenie Strony z tytułu nabycia oprawek okularowych zakupionych ze stawką 22% przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy ich nabyciu.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle powołanego przepisu wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie nabycia oprawek okularowych służących do wykonania okularów korekcyjnych, których dostawa opodatkowana jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj