Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-135/05/LS
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-135/05/LS
Data
2005.06.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów


Pytanie podatnika
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje eksportu towarów. Zdarza się, że na dokumentach celnych SAD potwierdzających eksport widnieje odręczna notatka pracownika urzędu celnego potwierdzająca wystąpienie towaru za granicę. Jednakże data wymieniona w tej notatce nie jest zgodna z datą pieczęci "Polska - Eksport". Rozbieżność między tymi datami może dochodzić nawet do kilku miesięcy.
W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie jej interpretacji przepisów art. 19 ust. 6 oraz art. 41 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług (w piśmie Strona błędnie przywołała art. 45 ust. 5-6 - uwaga Naczelnika Urzędu Skarbowego).


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 2.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Zdaniem Strony obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje w dniu, gdy towar opuszcza granice Rzeczpospolitej Polskiej, co potwierdza odręczna notatka celnika o wystąpieniu towaru za granicę w danym dniu. W rezultacie jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej (VAT-7) za miesiąc, w którym towar opuścił granicę Rzeczpospolitej Polskiej, lub za miesiąc następny podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, rozpatrywanym przypadku SAD z okrągłą pieczęcią "Polska - Eksport", ma prawo do wykazania tej sprzedaży ze stawką 0% w jednym z w/w miesięcy stosownie do art. 41 ust. 6 i 7 ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-14, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

W myśl art. 19 ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie towarów stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem określonym w art. 41 ust. 6 ustawy, tj. otrzymania przez podatnika przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli nie zostanie on spełniony, podatnik na podstawie ust. 7 tego artykułu nie wykazuje tej dostawy za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania w/w dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania w w/w terminie dokumentu celnego potwierdzającego wywóz, do sprzedaży ma zastosowanie stawka właściwa dla dostawy towaru na terytorium kraju.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z powyższych unormowań jednoznacznie wynika, iż ustawodawca uzależnił powstanie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów od potwierdzenia przez urząd celny wyjścia faktu wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty a nie od daty faktycznego przekroczenia/opuszczenia granic RP. Przemawia za tym literalne brzmienie wspomnianego art. 19 ust. 6 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa ponadto, iż sposób potwierdzenia wywozu ostatecznego określają przepisy art. 792 i 793 Rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Zgodnie z w/w przepisami dokumentem potwierdzającym eksport towarów stosowanym w przypadku wywozu towarów z terytorium Wspólnoty Europejskiej na terytorium państwa trzeciego, tj. nie będącego państwem członkowskim, jest Jednolity Dokument Administracyjny SAD - karta 3. Fakt wywozu towaru urząd celny wyjścia potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 i zwraca go do urzędu celnego, w którym zgłoszono procedurę wywozu. W/w potwierdzenie przyjmuje formę pieczęci urzędu z datą i podpisem funkcjonariusza celnego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. z datą pieczęci "Polska -Eksport".Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż z dniem 1.06.2005 w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług dokonaną ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), art. 19 ust. 6 ustawy otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj