Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US IX/443-25/MK/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IX/443-25/MK/05
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
akcyza
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Co stanowi kwotę nabycia określoną w art. 120 ustawy, oraz które poniższe elementy są elementami kwoty nabycia: cena zapłacona dostawcy, akcyza, koszty transportu, koszty naprawy i wymiany zużytych do naprawy części, koszty wymiany materiałów eksploatacyjnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 120 ust. 4 i ust. 19 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 31.03.2005 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik prowadzi handel używanymi samochodami osobowymi. Samochody te kupuje za granicą i sprzedaje w kraju.

Pytanie Podatnika brzmi: Od 1.05.2004 r. obowiązuje ustawa z 11.03.2004 r., w związku z tym, zgodnie z tą ustawą:

  1. Co stanowi kwotę nabycia określoną w art. 120 ustawy, które poniższe elementy są elementami kwoty nabycia:
  • cena zapłacona dostawcy
  • akcyza
  • koszty transportu
  • koszty naprawy i zużytych części do naprawy
  • koszty wymiany materiałów eksploatacyjnychWnioskodawca przedstawia stanowisko, iż kwota nabycia to wszystkie ww. elementy.
  1. Czy można odliczyć podatek VAT w całości od zakupów związanych z transportem tych towarów, zakupem części zamiennych, naprawą samochodów.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, że może odliczyć VAT w całości, ponieważ ww. zakupy związane są z marżą, która jest opodatkowana.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza stanowiska Podatnika.Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "kwota nabycia" w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych. Zatem należy posiłkować się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku ( 77/388/EWG ). Artykuł 26a(B)(3) Szóstej Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów używanych przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia". Według niej "cena nabycia" oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od podatnika - pośrednika opodatkowanego ( w niniejszym przypadku - Wnioskodawcy ), w tym: podatki, opłaty i inne należności bezpośrednio związane z tą transakcją, dodatkowe koszty takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia.Zatem "kwota nabycia" to cena, którą Wnioskodawca płaci dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów, jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zostały zapłacone dostawcy.

W związku z powyższym jako składnik "kwoty nabycia" nie można uznać płaconej przez Podatnika akcyzy.Elementami "kwoty nabycia" będą natomiast pozostałe wskazane przez Podatnika koszty, pod warunkiem, że stanowią wynagrodzenie dostawcy.

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy.

Należy więc przyjąć, iż jeżeli koszty związane z nabyciem tych samochodów stanowią element wyliczenia "kwoty nabycia" to tym samym Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów.Natomiast w przypadku kosztów, które nie wchodzą w skład "kwoty nabycia", podatek naliczony od tych zakupów podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązujące do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj