Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/42/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/42/05
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa
okulary
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Czy dostawa okularów korekcyjnych do hurtowni farmaceutycznych na terenie kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8/2005, poz. 60 z późniejszymi zmianami) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z datą 10.06.2005r. (data wpływu do US 13.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania stawki podatkowej 7% w przypadku dostawy okularów korekcyjnych do hurtowni farmaceutycznych na terenie kraju, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 01.06.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 13.06.2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika :

Spółka jest bezpośrednim importerem gotowych korekcyjnych okularów do czytania, które sprzedaje wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych na terenie kraju z podstawową stawką 22%. Importowane przez Podatnika okulary posiadają Świadectwo Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie i są wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych PLC /CA0103437 i PL/DR 009168 potwierdzone wpisem do rejestru dnia 17.11.2004r.

Własne stanowisko Podatnika w sprawie :

Zdaniem Podatnika dostawa okularów korekcyjnych podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Podatnik oświadczył, że w jego indywidualnej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie stwierdza się co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54/2004, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w w/w ustawie z 11.03.2004r. oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97/2004, poz. 970 z późniejszymi zmianami) - na podstawie art. 41 ust. 1 ww ustawy z 11.04.2004r. wynosi 22%.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 w/w ustawy z 11.03.2004r. dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Wśród towarów opodatkowanych w/w preferencyjną stawką podatku, pod poz. 106 załącznika nr 3 wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na symbol PKWiU, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20.04.2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93/2004, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego - należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  1. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
  2. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
  3. badania, zastępowania (...),

który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z regulacją ustawową o tym, czy dana rzecz jest wyrobem medycznym przesądza określenie celu, jakiemu ma służyć dany wyrób. Okulary korekcyjne służą do stosowania u ludzi w celu kompensowania jednego ze zmysłów, jakim jest wzrok i w tym znaczeniu stanowią wyrób medyczny.

Podatnik w w/w piśmie z 29.05.2005r. poinformował, iż okulary korygujące będące przedmiotem dostawy posiadają Świadectwo Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie i są wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych PLC /CA0103437 i PL/DR 009168 potwierdzone wpisem do rejestru dnia 17.11.2004r.
Zatem na podstawie przedstawionego przez stronę stanu faktycznego w sprawie, przy spełnieniu wyżej przytoczonych przepisów, organ podatkowy stwierdza, iż dostawa okularów korekcyjnych jako wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z 20.04.2004r., bez względu na symbol PKWiU podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% zgodnie z w/w art. 41 ust. 2 ustawy z 11.04.2004r., poz. 106 załącznika nr 3 do tejże ustawy.

W świetle powyższego uznaje się, że własne stanowisko Podatnika co do przedstawionego we wniosku faktycznego stanu jest prawidłowe.

Naczelnik tut. urzędu Skarbowego zwraca uwagę na fakt, że obowiązek określenia właściwego symbolu statystycznego dla towaru bądź usługi spoczywa na podatniku.

Organ podatkowy nie posiada żadnych kompetencji w zakresie dokonywania klasyfikacji statystycznych, bowiem przyznane są one organom statystycznym.

W innych sytuacjach, tj. w przypadku okularów nie uznanych za wyroby medyczne, dostawa okularów podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy z 11.03.2004r.

Organ podatkowy nie jest również uprawniony do określenia czy dany wyrób jest wyrobem medycznym w świetle ustawy o wyrobach medycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj