Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BIE/406/1/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BIE/406/1/05
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Następstwo prawne


Słowa kluczowe
następstwo prawne
sukcesja


Pytanie podatnika
Czy nowo utworzony przez jednostkę samorządową zakład budżetowy może pozostać przy Numerze Identyfikacji Podatkowej podmiotu dotychczas istniejącego a wchodzącego w skład nowo tworzonego zakładu ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz załączników wynika, że Rada Miasta Poznania w drodze uchwały orzekła o utworzeniu z dniem 01 września 2005r. zakładu budżetowego w skład którego będą wchodziły dotychczas istniejące 2 jednostki organizacyjne. W skład nowo tworzonej jednostki wchodzić będzie również majątek po likwidowanych podmiotach.

W sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zmian.) który stanowi, że Numer Identyfikacji Podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

- przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;

- przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową. Do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z 2001 r. Nr 102, poz. 1117 oraz z 2003 r. Nr 49, poz. 408 i Nr 229, poz. 2276).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że nowo utworzona jednostka nie będzie sukcesorem Numeru Identyfikacji Podatkowej dotychczas istniejącego podmiotu, bowiem nie została wskazana w katalogu podmiotów przejmujących ten numer, wymienionych w powołanym powyżej art. 12 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Wobec powyższego nowo utworzony podmiot, zgodnie z przepisami powołanej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników obowiązany jest do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego na właściwym formularzu NIP-2 w celu nadania NIP, dołączając załączniki wymienione a art. 5 ust. 3 w/w ustawy. Jednocześnie Wnioskodawca w terminie 30 dni od dnia przejęcia przez nowy podmiot ma obowiązek zgłosić na formularzu NIP-2 datę zakończenia bytu prawnego .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj