Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
U.S.I-415/12/2005
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I-415/12/2005
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
umowa leasingu
utrata przedmiotu umowy leasingu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zerwania umowy leasingu wydatki poniesione na opłatę comiesięczną rat leasingowych pozostaną kosztem uzyskania oraz czy konieczne jest dokonanie korekt w tym zakresie ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podziela pogląd przedstawiony w piśmie złożonym w dniu 25.05.2005 r. w sprawie dokonania interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego kosztów uzyskania przychodu, tj. czy w przypadku zerwania umowy leasingu wydatki poniesione na opłatę comiesięcznych rat leasingu pozostaną kosztem uzyskania oraz czy konieczne jest dokonanie korekt w tym zakresie.

Pismem z dnia 25.05.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik zawarł w roku 2003 umowę leasingu operacyjnego, na podstawie której przekazane mu zostały do użytkowania maszyny produkcyjne. Umowa została zawarta na okres 48 miesięcy, który stanowi 56% normatywnego okresu amortyzacji, przewidzianego przez ustawodawcę dla tego typu maszyn. W związku z tym umowa spełnia warunki zawarte w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia podatnika do zaliczenia miesięcznych rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. Maszyny te są obecnie użytkowane i stanowią źródło uzyskania przychodów. Podatnik zamierza obecnie zerwać umowę leasingu i dokonać zakupu ww. maszyn. Zerwanie umowy nastąpi po 20 miesiącach od zawarcia umowy. Powodem takiej decyzji jest zamiar zawarcia umowy na maszyny innego typu, w większym stopniu odpowiadające przyszłemu profilowi działalności przedsiębiorcy. Dokonanie wykupu maszyn objętych zerwaną umową leasingu jest związane z możliwością odsprzedaży tych maszyn, co umożliwi uzyskanie przychodu. Zgodnie z aktualnym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej maszyn dla przemysłu włókienniczego oraz maszyn dziewiarskich. Wykup maszyn nie ma więc na celu wprowadzenia ich do przedsiębiorstwa jako środków trwałych lecz jest zakupem towarów handlowych, które zostaną niezwłocznie odsprzedane po cenie wyższej niż cena zakupu. Operacja ta umożliwi dokonanie kolejnej inwestycji.

W związku z powyższą sytuacją prosi Pan o odpowiedź: ”Czy w przypadku zerwania umowy leasingu operacyjnego, po okresie jej trwania krótszym niż 40% nominalnego okresu amortyzacji przedmiotu umowy, wydatki poniesione na opłatę comiesięcznych rat leasingowych pozostaną kosztem uzyskania przychodu, czy też konieczne będzie dokonanie korekt w tym zakresie ... ”

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, zajmując własne stanowisko w sprawie – zdaniem Pana zapłacone raty leasingowe pozostaną kosztem uzyskania przychodu. Ustawodawca nie zawarł bowiem w art. 23 ww. ustawy sankcji związanych z wcześniejszym zerwaniem umowy, a zgodnie z art. 23b prawo podatnika do zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu wynika z okresu na na jaki umowa została zawarta. Wobec powyższego stwierdza Pan, że umowa leasingu spełnia warunki zawarte w art. 23b ww. ustawy, w związku z czym raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez podatnika sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Ze stwierdzenia zawartego przez Pana w piśmie z dnia 25.05.2005 r. wynika, że umowa zawarta w roku 2003 o użytkowanie maszyn produkcyjnych spełnia warunki zawarte w art. 23b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle uregulowań zawartych w art. 23a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przez umowę leasingu - rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego użyczenia albo używania i pobierania pożytku na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne a także grunty. Ustawodawca w art. 23b ust. 1 w/cytowanej ustawy precyzyjnie określił uwarunkowania jakie winna spełniać umowa leasingu operacyjnego. Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania rzeczy będącej przedmiotem leasingu stanowią przychód dla finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, jeśli umowa ta spełnia następujące warunki :

  1. umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych

Regulacje zawarte w art. 23a-23l wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym nie określają natomiast skutków podatkowych rozwiązania umowy przed czasem oznaczonym w umowie. Odnoszą się tylko do rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie okresu podstawowego oraz w trakcie trwania umowy. Jeżeli zatem nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego w czasie krótszym od okresu podstawowego, która w momencie jej zawarcia spełniała wyżej wymienione warunki do uznania jej za umowę leasingu – nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodu o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych, bowiem ma tu zastosowanie generalna zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określona w art. 22 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 23 wyżej cytowanej ustawy – stanowiąca, iż kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj