Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-III/443-16/3/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-16/3/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dyskoteka


Pytanie podatnika
Wysokość opodatkowania usług polegających na organizowaniu dyskotek i zabaw tanecznych dla dzieci i młodzieży (łącznie ze sprzedażą biletów).



Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej w dalszej treści Ordynacją podatkową, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 25 marca 2005r., uzupełnionego pismem z dnia 5 kwietnia 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie opodatkowania usług polegających na organizowaniu dyskotek i zabaw tanecznych dla dzieci i młodzieży (łącznie ze sprzedażą biletów), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.


W dniu 25 marca 2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wniosek podatnika z dnia 22 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Na wezwanie Nr US-III/443-16/05 z dnia 29 marca 2005r. wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. Z uwagi na to, że we wniosku poruszono kwestię opodatkowania siedmiu rodzajów usług świadczonych przez wnioskodawcę, wniosek rozpatrzono jako siedem odrębnych spraw.


Jedną z tych spraw jest problem opodatkowania usług polegających na organizowaniu dyskotek i zabaw tanecznych dla dzieci i młodzieży (łącznie ze sprzedażą biletów). Stosownie do opinii wyrażonej przez Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w piśmie Nr OK.-5672/KU-1005/2005 z dnia 18 lutego 2005r. usługi te zostały zakwalifikowane do PKWiU 92.34.12-00.00 „Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instuktorów tańca”. Zdaniem wnioskodawcy usługi opodatkowane są 7% stawką podatku od towarów i usług.


Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie zważył, co następuje:


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod poz. 11 tego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane w grupowaniu ex 92 związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie i udzielani licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem, z wyłączeniem:

1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe ( PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12 ) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11 ), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12 ), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
7) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym ( PKWiU ex 92.72 ),
8) działalności agencji informacyjnych,
9) usług wydawniczych,
10) usług radia i telewizji ( PKWiU 92.2 ), z zastrzeżeniem poz. 12 załącznika.


Z powyższego wynika, że wskazane wyżej usługi wykonywane przez podatnika, grupowane w PKWiU 92.34.12-00.00 w zakresie jakim dotyczą wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy nie korzystają z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Usługi te natomiast wymienione są pod poz. 156 załącznika Nr 3 do ustawy i, stosownie do postanowień art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowane 7% stawką podatku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,
zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.


Ponadto, z uwagi na fakt, że wniosek zawierający żądanie udzielenia niniejszej interpretacji wpłynął przed dniem wejścia w życie (1 czerwca 2005r.) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) informuję, że do dnia 31 maja 2005r. przedmiotowe usługi korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj