Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
MM
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MM - 4360-PCC-2/2005
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obowiązek składania deklaracji
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
udziałowiec


Pytanie podatnika
Czy w przypadku udzielenia pożyczki przez akcjonariusza spółce kapitałowej istnieje obowiązek złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: akcjonariusz spółki akcyjnej udzielił jej pożyczki.W opisanym stanie faktycznym, według podatnika skoro udzielenie pożyczki przez wspólnika (akcjonariusza) spółki kapitałowej zwolnione jest od podatku od czynności cywilnoprawnych, to nie występuje wówczas obowiązek złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie bowiem z art. 9 pkt 10 lit. h) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) zwalnia sie od tego podatku pożyczki udzielane spółce kapitałowej przez wspólników (akcjonariuszy). Zwolnienie to ma charakter przedmiotowy (zwolniona jest czynność pożyczki). Omawiane zwolnienie podatkowe przysługuje z mocy samego prawa, bez konieczności wydawania jakiejkolwiek decyzji w tym przedmiocie. W myśl natomiast art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o pcc podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie pcc oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Z kolei z treści art. 7 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) wynika, że podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Definicję natomiast obowiązku podatkowego zawiera przepis art. 4 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym obowiązkiem podatkowym jest wynikająca ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Z powyższego wynika, że w sytuacji udzielenia pożyczki udzielonej przez akcjonariusza spółce kapitałowej, objętej na mocy art.9 pkt 10 lit.h) ustawy o pcc zwolnieniem z tego podatku, nie powstanie obowiązek podatkowy w pcc. W myśl zaś paragrafu 3 ust. 2 rozporzadzenia Ministra Finanasów z dnia 05.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.) deklarację PCC-1 składają jedynie podmioty, o których mowa w art. 4 pkt 1 ustawy o pcc, a zatem podmioty na których ciąży obowiązek podatkowy.

Sumując stwierdzić należy, że w przypadku pożyczki udzielonej przez akcjonariusza spółce kapitałowej na stronach takiej czynności cywilnoprawnej nie ciąży obowiązek składania właściwemu organowi podatkowemu deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1).

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj