Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US IX/443/24/MK/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IX/443/24/MK/05
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
import towarów
naprawa
samochód używany
sprowadzenie


Pytanie podatnika
Czy do 30 kwietnia 2004 r. czyli w okresie obowiązywania starej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym miałem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: wynikającego z dokumentów celnych związanych z importem używanych samochodów osobowych, wynikających z faktur dotyczących transportu, wymiany zużytych części, wymiany materiałów eksploatacyjnych, napraw używanych samochodów osobowych importowanych.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 31.03.2005 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik prowadzi handel używanymi samochodami osobowymi. Samochody te kupuje za granicą i sprzedaje w kraju.

Pytanie Podatnika brzmi: Czy do 30 kwietnia 2004 r. czyli w okresie obowiązywania starej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym miałem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego:

  • wynikającego z dokumentów celnych związanych z importem używanych samochodów osobowych,
  • wynikających z faktur dotyczących transportu, wymiany zużytych części, wymiany materiałów eksploatacyjnych, napraw używanych samochodów osobowych importowanych.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. zakupów z uwzględnieniem treści art. 20 ustawy, w związku z tym, że odsprzedaż używanych samochodów osobowych jest w części zwolniona zgodnie z § 67 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a pozostała działalność którą prowadzi podatnik jest w całości opodatkowana.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza stanowisko Podatnika.

Do dnia 30.04.2004 r. opodatkowanie podatkiem od towarów i usług regulowała ustawa z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną,.Art. 19 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikającego z dokumentu celnego.Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowana i zwolnioną.Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku - art. 20 ust. 3 ustawy o VAT.

W myśl § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm. ) zwalnia się od podatku od towarów i usług odsprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o ładowności do 500 kg, dokonywaną przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów, w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.

W związku z powyższym, rozliczenie podatku naliczonego związanego ze sprzedażą używanych samochodów osobowych powinno nastąpić zgodnie z art. 20 ustawy o VAT tj. w proporcji wynikającej z treści tego artykułu.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj