Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/423-7/05/KAR
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/423-7/05/KAR
Data
2005.03.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
korekta zeznania
nadwyżki
obowiązek płatnika
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania od pracownika zwrotu części wynagrodzenia, które powinno być w latach 2002–2003 przekazane do ZUS jako składki na ubezpieczenie społeczne Spółka ma to traktować jako zwrot nienależnie pobranych świadczeń i zastosować regulacje art. 41b ustawy o p.d.o.p. ?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60) – Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie XXX S.A. (zwana dalej spółką) przedstawionej w złożonym wniosku z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 17.01.2005 r.) ,

postanawia

uznać stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2004 roku została poinformowana przez ZUS o niedopłacie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za lata 2002 i 2003, występującej na koncie jednego z pracowników. Spółka niezwłocznie przekazała zaległe składki do ZUS wraz z odpowiednio skorygowanymi dokumentami oraz ustaliła z pracownikiem harmonogram zwrotu świadczeń. Zgodnie z harmonogramem Spółka w listopadzie i grudniu 2004 r. potrąciła z wynagrodzenia pracownika w odpowiedniej wysokości nie odprowadzone w 2002 i 2003 r. składki na ubezpieczenie społeczne.

Ponadto w wyniku poprawnego ustalenia wysokości składek na ubezpieczenie społeczne za lata 2002 i 2003 Spółka zobowiązana była do dokonania korekty wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i zwróciła pracownikowi w 2004 roku nadwyżkę nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje pytanie:

Czy w przypadku, gdy Spółka otrzymuje od pracownika zwrot części wynagrodzenia, które powinno być w latach 2002–2003 przekazane do ZUS jako składki na ubezpieczenie społeczne powinna potraktować ten fakt jako zwrot nienależnie pobranych świadczeń i zastosować regulacje art.41b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odejmując od dochodu pracownika wartość zwróconych kwot w momencie ich otrzymania, czyli w roku 2004, bez konieczności korekty informacji PIT-11 za lata 2002 – 2003.

Zdaniem Spółki do powyższego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updf, zgodnie z którym Spółka jako płatnik powinna pomniejszyć dochód pracownika o kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem - w momencie dokonania zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia.

Spółka nie ma obowiązku korekty przekazanych uprzednio podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-11 za lata 2002 i 2003. Ponadto Spółka stoi na stanowisku, iż nie dokonuje korekt związanych z wypłatą pracownikowi nadwyżki składek na ubezpieczenie zdrowotne w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń pracownika za rok 2004, ponieważ w myśl art. 45 ust. 3a updf w przypadku otrzymania przez pracownika uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne winien on w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności doliczyć do podatku składki uprzednio odliczone.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko spółki i jednocześnie wyjaśnia:

definicja świadczenia obejmuje m.in. wypłaty pieniężne, które zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownikowi za wykonaną pracę – w formie wynagrodzenia. Stosownie do postanowień art. 41b updf „jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód polegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 41, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).”

W związku z powyższym w przypadku, gdy Spółka otrzymała od pracownika zwrot części wynagrodzenia, które powinno być w latach 2002 -2003 przekazane do ZUS jako składka na ubezpieczenie społeczne, Spółka powinna potraktować ten fakt jako zwrot nienależnie pobranych świadczeń i zastosować art. 41 b updf odejmując od dochodu pracownika wartość zwróconych wynagrodzeń, w momencie ich zwrotu czyli w roku 2004, bez konieczności korekty informacji PIT-11 za lata 2002 – 2003 r.

W przypadku otrzymania przez pracownika zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 updf, pracownik winien w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

Płatnik powinien przekazać podatnikowi dodatkową informację o kwocie zwróconej składki na ubezpieczenie zdrowotnej.

W oparciu o analizę w/w przepisów stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie uznano za prawidłowe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje iż:

1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie

2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej

3. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał niniejsze postanowienie. Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj