Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB I-2/415/82/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-2/415/82/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
opodatkowanie dochodu
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dla Fundacji oświadczenia studentów obcokrajowców o posiadaniu rezydencji podatkowej i stałego miejsca zamieszkania w Polsce są podstawą do traktowania tych studentów do celów podatkowych, jak obywateli polskich?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Fundacja zatrudnia na umowy zlecenie i umowy o dzieło studentów obcokrajowców, którzy chcieliby dokonywać rozliczeń podatkowych rocznych w Polsce. Składają zatem oświadczenia, że posiadają rezydencję podatkową (nieograniczony obowiązek podatkowy) i stałe miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.
Pytanie płatnika w tym zakresie brzmi następująco: czy dla Fundacji takie oświadczenia są podstawą do traktowania tych studentów do celów podatkowych, jak obywateli polskich.

Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w tym kraju, przychodów z działalności określonej w atr. 13 pkt 2 i 6-9 pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku, zgodnie z taką umową, jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej "certyfikatem rezydencji".
Dla rozstrzygnięcia istnienia nieograniczonego bądź ograniczonego obowiązku podatkowego kluczowe znaczenie ma miejsce zamieszkania podatnika.
Zgodnie z definicjami zawartymi w umowach w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, uważa się osobę mającą miejsce zamieszkania w tym państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Okresowe przebywanie studenta obcokrajowca w Polsce na czas nauki, nie oznacza, że ma w Polsce miejsce zamieszkania i do celów podatkowych nieograniczony obowiązek. Decydujące znaczenie dla określenia jego obowiązku podatkowego w Polsce ma to czy, przebywa w Polsce z zamiarem stałego pobytu. Jeśli złoży Fundacji takie oświadczenie poparte dowodami wskazującymi na tą okoliczność jak: okazanie karty stałego pobytu w Polsce, przedłożenie kopii wystąpienia do władz polskich o wydanie karty stałego pobytu lub przyznania obywatelstwa polskiego, wtedy Fundacja jako płatnik wypłacane wynagrodzenia takiemu studentowi z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło, może opodatkować zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku nie udokumentowania zamiaru stałego pobytu w Polsce i nie dostarczenia przez studenta zaświadczenia "certyfikatu rezydencji" wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej, wypłacane wynagrodzenia Fundacja winna opodatkować podatkiem zryczałtowanym w wysokości 20% zgodnie z art. 29 ustawy.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj