Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USIVPP/4/49/05
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIVPP/4/49/05
Data
2005.07.20


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa towarów
materiały budowlane
montaż
producenci
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy dostawa i montaż ogrodzeń i balustrad w budynkach mieszkalnych dokonywana przez ich producenta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 7% ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 143 § 1, art. 216 § 1, art. 217, art. 222, art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 27.04.2005r., który wpłynął w dniu 29.04.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki 7% dostawy i montażu ogrodzeń i balustrad w budynkach mieszkalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. obróbki mechanicznej elementów metalowych sklasyfikowanej według PKD pod symbolem 28.52.Z, która stanowi podstawowy przedmiot jego działalności.

Strona wykonuje ogrodzenia i balustrady oraz dokonuje ich montażu w budynkach mieszkalnych stosując stawkę VAT w wysokości 22%.

Zdaniem Strony w/w czynności powinny być opodatkowane VAT według stawki 7%, gdyż przez to wzrosłoby zainteresowanie wykonywanymi przez nią usługami.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe wskazując, co następuje:

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 146 ust. 2 i 3 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego są zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania wymienione w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) budynki mieszkalne to obiekty których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni mieszkaniowej wykorzystywana jest na cele mieszkaniowe, budynek taki jest klasyfikowany jako niemieszkalny zgodnie z przeznaczeniem.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT zarówno towary jak i usługi dla potrzeb VAT identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

O tym czy dany wyrób budowlany może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z odrębną dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim ta czynność jest wykonywana z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji dla tej czynności taka będzie odpowiednia stawka podatku VAT.

I tak:

  1. roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
  2. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,
  3. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Ustawa o VAT nie zawiera katalogu robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym. Stawka podatku 7% ma zastosowanie do wszystkich robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, jeżeli robota budowlana dotyczy budownictwa mieszkaniowego.

O tym czy dany wyrób budowlany może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z odrębną dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim ta czynność jest wykonywana z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona wykonuje ogrodzenia i balustrady oraz dokonuje ich montażu w budynkach mieszkalnych.

W sytuacji, kiedy podmiot gospodarczy wytwarza produkty budowlane i w ramach działalności produkcyjnej dokonuje montażu tych wyrobów własnymi siłami w budynku mieszkalnym to cała ta czynność musi zostać zaklasyfikowana jako dostawa towaru, nie zaś świadczenie usług budowlanych w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%.

Wyjątek stanowi poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zgodnie z którym stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% jest opodatkowany montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

Zatem w przedmiotowym stanie faktycznym należy uznać, iż Strona dokonuje dostawy materiałów budowlanych w postaci balustrad i ogrodzeń i powinna opodatkować stawką 22% całą przedmiotową czynność zarówno wykonanie, jak i montaż balustrad i ogrodzeń wykonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj