Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PP/005-49/05/50/WT/53984
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-49/05/50/WT/53984
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
obowiązek podatkowy
termin odliczenia podatku od towarów i usług
złom


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu złomem

Podatnik stoi na stanowisku, że w przypadku otrzymania faktury zakupu złomu wraz z towarem, podatek VAT wynikający z tej faktury może zostać rozliczony przed powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz 535 ze zm.) regulacje dotyczące powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy złomu zawarte są w art. 19 ust. 13 pkt. 5.Zgodnie z tym uregulowaniem obowiązek podatkowy przy dostawie złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, powstaje z momentem otrzymania całości lub części zapłaty, jednakże w przypadku złomu:a) niewsadowego - nie poźniej niż 20 dnia od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości,b) wsadowego - nie później niz 30 dnia licząc od dnia wysyłki złomu.Jednocześnienie przepisy ww.ustawy nie określają szczególnego momentu odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących powyższe czynności.Stosownie do przepisu art. 86 ust. 10 pkt. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt. 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik, nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11).W myśl art. 86 ust. 12 ww. ustawy prawo do obniżenia podatku należnego w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do roporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi z tytułu nabycia towarów i usług lub od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 1, 2, 4, 7, 9-11.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik dokonuje nabycia złomu.W takiej sytuacji, przepis uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od uzyskania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik dokonuje nabycia złomu.W takiej sytuacji, przepis uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od uzyskania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.Zatem u podatnika, który otrzymał fakturę dokumentującą nabycie złomu wraz z zakupionym towarem, termin obniżenia podatku należnego określony jest na zasadach ogólnych, co oznacza, że przesądzającą okolicznością jest data otrzymania faktury.Wobec powyższego stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj