Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
Zn-DF-II/406-6/2005
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Zn-DF-II/406-6/2005
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
adwokat
korekta
przychód z działalności wykonywanej osobiście


Pytanie podatnika
Czy sąd jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien skorygować PIT-8B wystawiony adwokatom za przychody 2004 roku ze świadczenia z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej należącej do kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście w sytuacji gdy od wynagrodzenia adwokatów za świadczenie z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej sąd jako płatnik pobrał zaliczki na podatek w wysokości 19%, stosując koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%? Przychody te zakwalifikowano do przychodów z działalności wykonywanej osobiście tj. z art.13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm ). We właściwym terminie sąd sporządził informacje PIT-8B i przekazał je w ustawowo określonym terminie adwokatom oraz właściwemu urzędowi skarbowemu. W kwietniu bieżącego roku adwokaci złożyli sądowi faktury VAT za okres wsteczny za „urzędówki” przyznane prawomocnym wyrokiem sądu, gdyż czynności wykonywane przez adwokatów na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Prezes Sądu zwrócił się o interpretację, czy sąd jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien skorygować PIT-8B wystawiony adwokatom za przychody 2004 roku ze świadczenia z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej należącej do kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Przedstawiając stan faktyczny Prezes Sądu wskazał, iż od wynagrodzenia adwokatów za świadczenie z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej sąd jako płatnik pobrał zaliczki na podatek w wysokości 19%, stosując koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%. Przychody te zakwalifikowano do przychodów z działalności wykonywanej osobiście tj. z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm). We właściwym terminie sąd sporządził informacje PIT-8B i przekazał je w ustawowo określonym terminie adwokatom oraz właściwemu urzędowi skarbowemu. W kwietniu bieżącego roku adwokaci złożyli sądowi faktury VAT za okres wsteczny za „urzędówki” przyznane prawomocnym wyrokiem sądu, gdyż czynności wykonywane przez adwokatów na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Prezesa Sądu nie jest zasadne korygowanie informacji PIT-8B, gdyż sąd jako płatnik podatku dochodowego nie ponosi odpowiedzialności za wywiązywanie się z obowiązku rozliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług zleceniobiorcy (adwokata). Wnioskodawca stwierdza, że faktury za okres wsteczny winny być zwrócone nadawcy, gdyż zostały zrealizowane w roku 2004, a termin wystawienia faktury został znacznie przekroczony.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szamotułach udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm ) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Art. 13 pkt 6 tej samej ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w jej art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9. W świetle cytowanego wyżej art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że przychody adwokatów wykonujących określone czynności na zlecenie sądu czy prokuratury kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Powoduje to, że na sądzie jako płatniku ciążą obowiązki wynikające z art.41 i 42 tej samej ustawy w zakresie naliczania, poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń oraz składania w związku z tym określonych prawem podatkowym deklaracji i informacji. Sąd, wystawiając podatnikom informacje PIT-8B za 2004r. zgodnie z dokonanymi w roku podatkowym 2004 wypłatami, wypełnił ustawowy obowiązek płatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle art. 15 ust. 1 i 2 w/w ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
W związku z brzmieniem przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez adwokatów istnieje konieczność zapłaty podatku od towarów i usług przez adwokatów od wynagrodzeń otrzymanych w roku podatkowym 2004.
Stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

W związku z tym, że na podstawie wystawionych w 2005r. przez adwokatów faktur VAT uległa zmianie wysokość przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy 2004, Sąd jako płatnik ma obowiązek skorygować wystawione informacje PIT-8B za 2004r. w zakresie wysokości przychodu, kosztów uzyskania oraz dochodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj