Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-147/05/PD
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-147/05/PD
Data
2005.06.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
proporcja
rozliczenie dotacji


Pytanie podatnika
Jak ustalić sposób wyliczenia proporcji w związku z otrzymywaniem dotacji związanych z czynnościami z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynnościami w związku z którymi takie prawo przysługuje.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.) o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Istotny jest zatem podkreślony związek dotacji z dostawą lub usługą, a nie źródła finansowania dotacji.

Z art. 29 ust. 1 wynika, że w sytuacji, gdy podatnik do konkretnej transakcji (dostawy, usługi) otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję), które stanowi dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi element ceny, a tym samym wpływa na podstawę opodatkowania. Aby jednak tak było, takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą lub usługą (dotacja przedmiotowa), np. uzależnione od ilości i wartości towarów i świadczonych usług.

W takiej sytuacji dotacja podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla dostawy towaru lub świadczonej usługi.

W przeciwnym wypadku - bez istnienia ww. związku - dofinansowanie jest dofinansowaniem ogólnym i nie podlega opodatkowaniu.

Odnośnie odliczania częściowego podatku naliczonego, Naczelnik Urzędu wyjaśnia, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 powołanej ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku naliczonego- stanowi o tym przepis art. 90 ust. 1 ustawy opodtaku od towarów i usług.

Jeżeli jednak nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, w oparciu o ust. 2 cytowanego wyżej artykułu, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego, o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Podkreślić należy, iż przy ustalaniu powyższych proporcji, zgodnie z art. 90 ust. 7 cytowanej ustawy, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Wymienione wyżej przepisy podkreślają ciążący na podatniku obowiązek określenia związku poniesionych wydatków z wykonanymi czynnościami.


Podsumowując:
Jeżeli otrzymana dotacja nie ma związku ze świadczoną usługą lub dostawą towaru, to nie ma do niej zastosowania art. 29 ust. 1, lecz ma zastosowanie art. 90 ust. 7. W myśl art. 90 ust. 7 dotacje nie podlegające opodatkowaniu należy uwzględnić przy wyliczaniu obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W tej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 90 ust. 2, zgodnie z którym należy ustalić proporcję celem wyliczenia kwoty podatku naliczonego przysługującej do odliczenia.

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jesli kwota korekty nie przekroczy 0.01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Natomiast według ust. 3 cyt. przepisu, korekty o której mowa w w ust. 1 i 2, dokonuje sie w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Tak więc w opisanym przypadku korekta winna być dokonana w deklaracji VAT - 7 za styczeń 2005r. w poz. 45 lub 46.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj