Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US XV/415/21/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US XV/415/21/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
nieograniczony obowiązek podatkowy
prawa autorskie


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości odliczenia 50 % kosztów uzyskania przychodów przez podatnika, który uzyskał przychód w Kanadzie za wykonanie koncertu


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), oraz art. 3 ust. 1, art. 11 ust. 3, art. 13 ust. 2, art. 22 ust. 9 pkt 3, ust. 10 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także art. 14 ust. 1 i 2 umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie dnia 4.05.1987 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216), art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, po rozpatrzeniu wniosku pana Grzegorza K. z dnia 21.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego, postanawia potwierdzić stanowisko przedstawione we wniosku.

W dniu 21.03.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pana Grzegorza K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej możliwości odliczenia 50 % kosztów uzyskania przychodów przez podatnika, który uzyskał przychód w Kanadzie za wykonanie koncertu. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: w roku 2004 pan Grzegorz K. został zaproszony przez firmę M. z siedzibą w Kanadzie w celu zagrania sześciu autorskich koncertów gitarowych. Honorarium za ich wykonanie pan K. otrzymał w Kanadzie w kwocie 2.061,42 dolarów kanadyjskich. Wnioskodawca, zajmując stanowisko w tej sprawie, twierdzi, iż przychód uzyskany w Kanadzie należy zgodnie z art. 11 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym przeliczyć na polskie złote, po czym wykazać w części H. zeznania o wysokości osiągniętego dochodu PIT-36. Zdaniem wnioskodawcy przychód powyższy należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, w związku z uzyskaniem przychodu z tytułu wykonywania wolnego zawodu wyliczone zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 (w wysokości 50 %) lub ust. 10 ustawy o podatku dochodowym (w wysokości realnie poniesionych).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu <>potwierdza prawidłowość stanowiska podatnika.

Zgodnie z art. 14 cyt. umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że dla wykonywania swojej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona zwykle stałą placówką. Jeżeli rozporządza lub rozporządzała ona taką stałą placówką, to dochody mogą być opodatkowane w tym drugim państwie, jednak tylko w takiej wysokości, które mogą być przypisane tej stałej placówce. Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów, dentystów oraz księgowych.

Mając powyższe na uwadze, dochód uzyskany przez podatnika w Kanadzie winien być opodatkowany w Polsce na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zgodnie z dyspozycją art. 3 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 cyt. wyżej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory:

  1. plastyczne,
  2. fotograficzne,
  3. lutnicze,
  4. wzornictwa przemysłowego,
  5. muzyczne i słowno-muzyczne.

Umowa o wykonanie przez pana utworów indywidualnych aranżowanych i interpretowanych przez pana osobiście będzie umową, z której przychody określone są w art. 13 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów, wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 % uzyskanego przychodu. Zgodnie z ust. 10 art. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1 - 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Zarówno art. 22 ust. 9 pkt 3, jak i ust. 10 tegoż artykułu dotyczący kosztów uzyskania przychodu nie zawiera ograniczenia uniemożliwiającego zastosowania ich w przypadku uzyskiwania dochodów za granicą. Zatem przychód w wysokości 2.064,42 dolarów kanadyjskich otrzymany przez pana za przedmiotowe koncerty od firmy wskazanej wyżej należy zgodnie z art. 11 ust. 3 przeliczyć na polskie złote. Zgodnie z dyspozycją tego artykułu przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Przychód ten należy uwzględnić w zeznaniu rocznym za 2004 r. w części D.1 w wierszu 8 (inne źródła), kol. b, przysługujące koszty uzyskania przychodu w kol. c, kwotę dochodu obliczonego jako różnicę między przychodem i kosztami jego uzyskania w kol. d.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania, odnosi się do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj