Interpretacja Urzędu Skarbowego w Koninie
PM/4321-27004/436-2/2005
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/4321-27004/436-2/2005
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Koninie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cesja leasingu
cesja wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy umowa nieodpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności zawarte w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r., Nr 41, poz. 399 ze zm. – zwanej dalej u.p.c.c.). Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę i stanowią katalog zamknięty. Czynności niewymienione we wspomnianym artykule nie podlegają temu podatkowi. Z uwagi na to, że u.p.c.c. nie zawiera definicji umów opodatkowanych tym podatkiem w przypadku kwalifikacji prawnej danej czynności odnieść się należy do postanowień Kodeksu cywilnego.

Cesja wierzytelności regulowana jest przepisami art. 509 Kodeksu cywilnego i stanowi swoistą konstrukcję prawną przewidzianą w ogólnych zasadach zobowiązań. Umowy cesji wierzytelności należą do czynności prawnych rozporządzających o skutkach zbliżonych do umowy przenoszącej własność. Dodać należy, że cesja nie ma formy samoistnej umowy, dlatego też dla jej realizacji musi być dokonana czynność cywilnoprawna, na podstawie której nastąpi przeniesienie wierzytelności. Z treści art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że czynnością stanowiącą podstawę cesji może być umowa sprzedaży, zamiany lub inne umowy zobowiązujące do przeniesienia wierzytelności.

Do umów podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie których mogłoby nastąpić przeniesienie własności należy niewątpliwie umowa sprzedaży lub zamiany.

Stosownie do art. 535 § 1 Kc przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na rzecz kupującego własność rzeczy i rzecz tę wydać. Kupujący zobowiązuje się do odebrania rzeczy i zapłaty sprzedającemu ceny, czyli oznaczonej sumy pieniędzy. Przez umowę zamiany z kolei – zgodnie z art. 603 § 1 Kc rozumie się zobowiązanie się każdej ze stron do przeniesienia na drugą stronę własności rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy . Jeżeli więc umowa cesji przyjęłaby postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych to zrodzi obowiązek zapłaty tegoż podatku . Z opisanego przez wnioskodawcę stanu hipotetycznego wynika, że cesja wierzytelności będzie miała charakter nieodpłatny (nieekwiwalentny). W związku z tym, że charakteru takiej umowy nie można podporządkować przedmiotowi opodatkowania określonemu w art. 1 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c. – czynność będąca przedmiotem zapytania zrealizowana w sposób określony przez podatnika nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj