Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 0090/1/33/45
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 0090/1/33/45
Data
2005.04.06



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leasing kapitałowy
miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Pytanie podatnika
Z treści złożonego wniosku wynika, że Podatnik zawarł umowę leasingową ze Spółką, która ma siedzibę w Niemczech. Umowa zawarta została przez strony w dniu 09.01.2004 na 4 lata. Przedmiotem umowy jest linia technologiczna do produkcji rur. Pierwsza część linii technologicznej przyjechała do Polski w styczniu 2004 (objęta została procedurą odprawy czasowej w Urzędzie Celnym we Wrocławiu SAD z 16.01.2004 Nr 00/000033). Spółka niemiecka wystawiła fakturę pro-forma na kwotę 819.570,55 EURO. Kolejne dostawy maszyn miały miejsce w czerwcu 2004. Spółka otrzymała dwie faktury pro-forma datowane na 01.06.2004 na kwoty: 1.196.129,88 EURO i 199.355,10 EURO. Wartość przedmiotu leasingu wynosi zatem: 2.215.055,53 EURO. Zgodnie z kontraktem do tej kwoty zostały doliczone odsetki. Z uwagi na fakt, że przedmiotem leasingu jest kompletna linia technologiczna, która musi być w Polsce zamontowana, strony umowy ustaliły, że pierwsza płatność nastąpi w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym zostaną pomyślnie zakończone testy dopuszczające przedmiot leasingu do pracy w miejscu jego wykorzystania. Strony sprecyzowały w umowie, że pierwszy rachunek będzie wystawiony nie później niż 01.10.2004 r. Pierwsza rata leasingowa wraz z odsetkami miała nastąpić po wystawieniu rachunku nawet w przypadku, gdyby oddanie przedmiotu leasingu miałoby się opóźnić. Tak się też stało i pod koniec 2004 r. Podatnik był zobowiązany do dokonania pierwszych płatności z tytułu zawartej umowy leasingu, pomimo, że faktycznie nie nastąpiło jeszcze wydanie towaru. Linia produkcyjna będąca przedmiotem umowy leasingowej była montowana przez Spółkę szwajcarską (producenta urządzeń) wynikało to z postanowień i wzajemnych rozliczeń pomiędzy leasingodawcą a producentem.
Podatnik podkreśla, że zawarta umowa dotyczy leasingu finansowego - została zawarta na 4 lata, w myśl jej postanowień odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingobiorca, a po upływie czasu trwania umowy przedmiot leasingu stanie się własnością leasingobiorcy, o ile należności z tytułu przedmiotowej umowy będą regulowane terminowo, a linia technologiczna bęzie wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem.
Wątpliwości Podatnika dotyczą zasad rozliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją zawartej umowy leasingu finansowego, a w szczególności określenia miejsca świadczenia w przypadku dostawy towaru wraz z montażem.


W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przedmiotowe czynności klasyfikujemy jako dostawę towarów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz- miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalacje lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym z całą pewnością nie mamy do czynienia jedynie z prostymi czynnościami umożliwiającymi funkcjonowanie urządzeń zgodne z ich przeznaczeniem, lecz montażem przez producenta skomplikowanej linii technologicznej do produkcji rur. Zatem w przedmiotowej sprawie miejsce świadczenia winno być określone na podstawie cytowanych wyżej przepisów art. 22 ust. 1 pkt 2 i jest nim siedziba leasingobiorcy, a szczegółowe zasady rozliczenia podatku od towarów i usług, w tym moment powstania obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawkę podatku określać będą przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W przedstawionej przez podatnika sytuacji dostawca towaru (leasingodawca) musiałby co do zasady zapłacić podatek VAT w Polsce i w tym celu dokonać rejestracji. Przepisy cytowanej wyżej ustawy nie nakładają jednak takiego obowiązku na dostawcę towaru, nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, w takiej sytuacji dopuszczają możliwość opodatkowania transakcji przez nabywcę. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju (...). W świetle powyższego słuszne jest stanowisko Podatnika, że w sytuacji, gdy podmiot niemiecki - dostawca (leasingodawca) towaru nie jest zarejestrowany w Polsce dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług, podatek ten może rozliczyć nabywca towaru (leasingobiorca) lub opcjonalnie podmiot niemiecki może dokonać rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług i rozliczyć podatek z tytułu opisanej powyżej dostawy wewnątrzwspólnotowej w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj