Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęczycy
US I
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I - 415/ 17 /2005
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Łęczycy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
odszkodowania
przychody ewidencjonowane
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
środek trwały
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Podatnik w działalności gospodarczej wykorzystuje samochód marki Renault Laguna stanowiący środek trwały. Samochód został uszkodzony, a szkoda została naprawiona z polisy sprawcy. Firma, która zajmuje się naprawą uszkodzonych samochodów w dniu 8.06.2005r. wystawiła fakturę okreslając w niej kwotę netto i podatek VAT. Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy kwota netto stanowi przychód z działalności gospodarczej?


W dniu 13 czerwca 2005 roku podatnik wystapił do tutejszego organu podatkowego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zaliczenia do przychodów kwoty stanowiącej zwrot kosztów naprawy samochodu Renault Laguna. Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i w 2005 roku figuruje w ewidencji podatników zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z pisma, które wpłynęło wynika, że w/w zaprowadził ewidencję środków trwałych, do której wpisano, jako rzeczowy składnik majątku - samochód marki Renault Laguna. Samochód został uszkodzony, a szkoda naprawiona z polisy sprawcy. W dniu 8 czerwca 2005 roku firma zajmująca się naprawą samochodów, wystawiła na nazwisko podatnika fakturę VAT na kwote netto 3.668,02 zł oraz podatek VAT w wysokości 806,96 zł.

Działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy, informuje, że:

Odszkodowanie jest zapłatą za wyrządzone szkody, za poniesione straty, utracone przez kogoś korzyści. Stanowi ono ekwiwalent, którego celem jest naprawienie powstałej szkody. Zgodnie z art. 415 Kodeksu Cywilnego, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem, których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia. Uprawnionym do odszkodania z tytułu ubezpieczenia OC jest ten, komu osoba zaweirająca umowę tego ubezpieczenia wyrządziła szkodę.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majatku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w przypadku podatnika, gdyż w 2005 roku figuruje on w ewidencji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz dla celów tej działalności wykorzystuje samochód stanowiący rzeczowy składnik majątku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę powyższe, przychodami z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majatku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatnikowi przyznano odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji, które zostało przekazane na rachunek bankowy firmy zajmującej się remontem/naprawą samochodu Renault Laguna. Transakcja ta była dokonana na podstawie stosownego upoważnienia i za zgodą obu stron, tj. ubezpieczyciela i ubezpieczonego. Nalezy jednak stwierdzić, że pomimo iż podatnik nie otrzymał kwoty odszkodowania, to sytuacja ta nie zwalnia z obowiązku ustalenia z tego tytułu przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego i opodatkowania według obowiązującej stawki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj