Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PO/436-3/2005/43511
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-3/2005/43511
Data
2005.07.21



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
pożyczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki udzielona przez przedsiębiorcę mającego siedzibę poza terytorium Polski a prowadzącego działolność w zakresie zarządzania kapitałem i płynnością finansową na podst. art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka zaciągnęła pożyczkę od nierezydenta szwedzkiego, który zajmuje się finansowaniem spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej oraz zabezpieczeniem ich płynności finansowej między innymi poprzez udzielanie pożyczek.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi nie podlegają:

  • pożyczki udzielane przez przedsiębiorców nie mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

W związku z powyższym wnioskodawca uważa, że wspomniana umowa nie będzie podlegała podatkowi PCC, ponieważ pożyczka została udzielona przez przedsiębiorcę zagranicznego prowadzącego działalność w zakresie zarządzania kapitałem i płynnością finansową, angażowanie się w obrót papierami wartościowymi.

Stosownie do treści art. 9 pkt 10 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) „zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców nie mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek”. Zatem aby skorzystać z powyższego zwolnienia podmiot udzielający pożyczki nie może posiadać ani siedziby ani zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz musi prowadzić działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Pierwszy z wymienionych warunków nie wymaga interpretacji, bowiem miejsce siedziby lub zarządu wynika z zapisów w organach rejestrowych. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji działalności gospodarczej, ale znajdujemy ją w art. 3 pkt 9 ustawy ordynacja podatkowa zgodnie, z którą przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny rachunek lub cudzy rachunek. Zatem jeżeli ze statusu spółki udzielającej pożyczkę wynika, iż przedmiotem działalności jest kredytowanie i udzielanie pożyczek, jak również działalność ta wykonywana jest faktycznie w sposób zarobkowy, to należy uznać, iż pożyczki udzielane przez taki podmiot, o ile jego siedziba lub zarząd znajdują się poza granicami RP, korzystać by mogły ze zwolnienia wymienionego w art. 9 pkt 10 lit. a cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu przedstawionego przez stronę wynika, że w statucie podmiotu udzielającego pożyczkę przedmiot działalności określony jest jako zarządzanie kapitałem i płynnością finansową w imieniu grupy kapitałowej, angażowanie się w obrót papierami wartościowymi oraz działania spójne z powyższym. Jednocześnie w § 3 umowy spółki widnieje zapis, iż „przedsiębiorstwo nie będzie angażować się w rodzaje działalności określonej przez szwedzką ustawę o bankowości lub ustawę o pośrednictwie kredytowym”. Z zapisu w przedłożonej umowie spółki zdaniem organu podatkowego wynika, że spółka udzielająca pożyczki nie prowadzi w sposób zarobkowy działalności w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek, co wiąże się z tym, iż przedmiotowa pożyczka nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a cyt. ustawy.

Jednocześnie informuje się, że strona w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji usługi może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Reasumując umowa pożyczki - zawarta z nierezydentem mającym wprawdzie siedzibę poza terytorium Polski ale nie spełniającym wymogów w zakresie prowadzenia odpowiedniej działalności gospodarczej wymienionej w art. 9 pkt 10 lit. a, tj. prowadzenia działalności w zakresie kredytowania i udzielania pożyczek - w świetle powołanych powyżej przepisów podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie została spełniona druga z przesłanek cyt. artykułu. Zatem stanowisko przedstawione przez stronę jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj