Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/58/2005/IW
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/58/2005/IW
Data
2005.07.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport (wywóz)


Pytanie podatnika
Czy dostawę można traktować jako eksport w rozumieniu art. 2 ust. 8 ustawy o podatku VAT?


POSTANOWIENIE
W dniu 16.05.2005r. Spółka .... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka przy eksporcie towarów nie dopełniła obowiązku potwierdzenia wywozu towarów w niemieckim UC na granicy niemiecko-szwajcarskiej. W związku z zaistniałą sytuacją Spółka opodatkowała sprzedaż wg stawki krajowej.
Po zaistniałym fakcie Spółka wystosowała do Urzędu Celnego w Radomiu ( UC wyjścia) prośbę o wydanie dokumentu potwierdzającego procedurę wywozu. Zgodnie z tą prośbą Urząd Celny na mocy noty poszukiwawczej TC 20 potwierdził na karcie 3 wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej.
Spółka w związku z powyższym zapytuje: czy w takiej sytuacji w/w dostawę można traktować jako eksport w rozumieniu art. 2 ust. 8 ustawy o podatku VAT?
Do wniosku Spółka załączyła:
- kserokopię karty 3 dokumentu SAD z potwierdzeniem Urzędu Celnego,
- kserokopię noty poszukiwawczej TC 20.

Stanowisko Spółki:
Zdaniem Spółki takie potwierdzenie uprawnia spółkę do zastosowania stawki 0% poprzez złożenie korekty deklaracji za miesiąc ( 06/2004), w którym wykazała wywóz towarów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 22% zamiast eksportu ze stawką 0%.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.
Przez eksport towarów, stosownie do art. 2 ust. 8 cyt. ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, bądź
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie określa wprawdzie jak powinien wyglądać wzór dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jednakże podmiot prowadzący działalność gospodarczą dokonuje zgłoszeń celnych w ramach określonych procedur na podstawie jednolitego dokumentu administracyjnego - SAD.
Jeżeli zgłoszenie wywozowe sporządzone zostało na podstawie SAD-u, to wewnętrzny urząd celny wyjścia, w którym złożone zostało zgłoszenie wywozowe opatruje pieczęcią dokument SAD z adnotacją np. o zwolnieniu towaru do wnioskowanej procedury wywozu. Natomiast potwierdzenia wywozu towaru do kraju trzeciego dokonuje zewnętrzny urząd celny wyjścia, tj. ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty. Fakt fizycznego wywozu towarów urząd celny wyjścia potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza 3 SAD. Potwierdzenie to przyjmuje formę pieczęci urzędu z datą.
Tak potwierdzony dokument wywozowy otrzymany przez podatnika przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, w myśl art. 41 ust. 4 i ust. 6 ustawy o VAT stanowi podstawę do zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie towarów.
Jeżeli jednak w/w warunek nie zostanie spełniony to, zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę 0%, pod warunkiem otrzymania potwierdzonego dokumentu wywozowego przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w określonym terminie mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów - ust. 9 art. 41 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r. włącznie. Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 90 poz. 756) ustawodawca zmienił brzmienie art. 90 ust. 7 oraz art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z dniem 01.06.2005r. zgodnie z art. 1 pkt 15 cyt. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług dokonano zmiany w art. 43 ust. 9, który otrzymał brzmienie: Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje w żaden sposób formy w jakiej przedmiotowe potwierdzenie wywozu powinno zostać wydane; zatem należy odnieść się do regulacji celnych w tym zakresie oraz postanowień VI Dyrektywy, która w tym zakresie (art. 152/2/) stanowi, że dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument, potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty. Wynika z tego, że forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest - urzędowo określona przez każdy z krajów członkowskich - a tym samym różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone. Departament Ceł Ministerstwa Finansów opracował instrukcję wypełniania i stosowania dokumentu SAD. Przedmiotowa instrukcja została opracowana w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) Nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r., zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 Wspólnotowy Kodeks Celny. Zasady te wchodzą w życie obligatoryjnie w krajach członkowskich Unii Europejskiej z dniem 01 stycznia 2006 r., jednakże ww. rozporządzenie przewiduje możliwość wcześniejszego przyjęcia tych zasad, po dokonaniu uprzedniej notyfikacji. Chcąc uniknąć dwukrotnej zmiany przepisów w stosunkowo krótkim okresie, podjęto decyzję o przyjęciu nowych zasad wypełniania formularza SAD z dniem 01 maja 2004 r. Przedmiotowa instrukcja posługuje się pojęciem "urząd celny wyprowadzenia", przez który należy rozumieć urząd w którym zostało złożone zgłoszenie wywozowe. W przypadku zgłoszenia wywozowego funkcjonariusz urzędu celnego wyprowadzenia w rozumieniu art. 793 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego potwierdza faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty na odwrotnej stronie karty 3 dokumentu SAD .
Zatem potwierdzeniem wywozu towarów przy eksporcie bezpośrednim, będzie dokument wydany przez urząd celny Polski lub innego państwa członkowskiego Wspólnoty, w którym zostało złożone zgłoszenie celne dotyczące eksportowanych towarów. Forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest - urzędowo określona przez każdy z krajów członkowskich - a tym samym różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone.
Jeżeli jednak zgłaszający z różnych powodów nie posiada dokumentu SAD to może on wystąpić do organów celnych (w tym m.in. urzędu celnego, w którym nastąpiło zgłoszenie towaru do procedury wywozu) o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wywóz towaru.
Ustawa o VAT nie określa formy dokumentu potwierdzającego dokonanie eksportu, a jedynie stwierdza, iż z dokumentu tego, w przypadku gdy wywozu dokonuje nabywca eksportowanego towaru, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu oraz, że wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia. W praktyce jednak, dokument taki musi być zgodny z postanowieniami VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG), która w tym zakresie stanowi, iż dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty. W świetle powyższego, wydane przez urząd celny wyjścia zaświadczenie, określające tożsamość eksportowanego towaru i potwierdzające zakończenie procedury wywozu poza obszar Unii, będzie stanowiło podstawę do zastosowania stawki 0% podatku VAT z tytułu eksportu towarów i na podstawie art. 41 ust. 9 cyt. ustawy Spółka ma prawo do skorygowania deklaracji podatkowej VAT, w której wykazał przedmiotową dostawę towarów.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączonych do wniosku kserokopii: karty 3 dokumentu SAD z potwierdzeniem Urzędu Celnego oraz kserokopii noty poszukiwawczej TC 20, nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj