Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/40/1/2005/kk
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/40/1/2005/kk
Data
2005.05.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
likwidacja działalności
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia części przedsiębiorstwa w fornie aprotu do spółki z.o.o. należy zgłosić likwidację firmy, w myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT?


W dniu 23 marca 2005r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 kwietnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Firma prowadzona przez Pana jako osobę fizyczną została wniesiona aportem jako zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55.1 i art. 55.2 k.c. do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z aportu zostały wyłączone budynki i budowle ( poza jednym budynkiem). Ponadto strony sporządziły umowę przyrzeczenia korzystania przez spółkę z pomieszczeń biurowych i magazynowych na podstawie umowy najmu. W tym samym dniu strony zawarły umowę najmu przedmiotowych pomieszczeń biurowych i magazynowych, na podstawie której wynajął Pan spółce będące jego własnością ww. pomieszczenia. Pan jako osoba fizyczna nadal będzie wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, polegające wyłącznie na wynajmie nieruchomości na własny rachunek.W Pana opinii w przedstawionym stanie faktycznym nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta - zgodnie z powołanym przepisem - nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto uważa Pan, że skoro wyłączone z aportu nieruchomości będą wynajmowane spółce przez ich właściciela , to w tym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczący obowiązku zgłoszenia zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, w związku z likwidacją firmy oraz art. 14 tej ustawy, dotyczący opodatkowania podatkiem towarów, które po nabyciu nie zostały sprzedane. Nieruchomości te bowiem nadal będą wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tylko w inny sposób i w innej formie, a podatnikiem będzie ta sama osoba fizyczna.

Stanowisko tutejszego Organu:

W rozpatrywanym przypadku - z uwagi na fakt, że będzie Pan nadal wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu tj. najem pomieszczeń - nie nastąpi likwidacja firmy prowadzonej przez Pana jako osobę fizyczną.

W związku z tym, w stosunku do Pana nie ma zastosowania przepis art. 96 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W stosunku do Pana będzie miał zastosowanie ww. art. 96 ust. 12 ustawy, w myśl którego, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj