Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
I/415/Z-23/05
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/Z-23/05
Data
2005.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
remonty
ulepszenie


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani aptekę, która znajduje się w lokalu wynajętym przez Panią od X. W trakcie przedłużania umowy najmu warunkiem utrzymania czynszu na dotychczasowym poziomie było wykonanie remontu np. wymiana okien.
Remont został dokonany przez Panią w czerwcu br. Zakup przedmiotowych okien wraz z montażem oraz parapet i zatyczki do parapetu zostały udokumentowane fakturą VAT z dnia 06.06.2005r. Nr .... na kwotę netto 3.158,30 zł.
Jak wynika z danych będących w posiadaniu tut. organu jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem czy kwotę wynikającą z remontu może zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodu, czy poprzez odpisy amortyzacyjne.
Pani zdaniem wydatek związany z powyższym remontem może zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów ponieważ wartość netto nie przekracza kwoty 3.500,00 zł.


Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".W praktyce przyjmuje się, że inwestycjami w obcych środkach trwałych są nakłady poniesione na ulepszenie środków trwałych dzierżawionych, wynajmowanych, leasingowanych lub wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie innej umowy.
Dla celów podatkowych inaczej będą traktowane wydatki kwalifikowane jako remontowe, a inaczej wydatki związane z ulepszeniem środków trwałych.

Do wydatków na ulepszenie środków trwałych zalicza się wydatki na ich:
- przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,
- rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
- rekonstrukcę, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
- adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż było jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych,
- modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.

Wzrost wartości użytkowej środka trwałego mierzony jest w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami jego ekspoatacji.
W przypadku gdy środek trwały ulegnie ulepszeniu (nastąpi wzrost jego wartości użytkowej) i jednocześnie kwota wydatków na to ulepszenie przekroczy 3.500,00zł - zwiększa się wartość początkowa środka trwałego i kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od zwiększonej wartości początkowej.

Remont to, zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (odpowiadających aktualnym standartom technicznym, technologicznym). Istotą remontu jest wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, niezwiększających jego wartości początkowej. Remont następuje w toku eksploatacji środka trwałego i jest wynikiem tej eksploatacji (zużycia). Wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe ma charakter odworzeniowy, przywracający jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru.

Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełnienia innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych.
Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawiony przez Panią stan faktyczny należy uznać, że wydatki na zakup przedmiotowych okien należy uznać za wydatki remontowe, stanowiące koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej w dniu poniesienia wydatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj