Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 42 / 221a/44 / 05 / KSz
Data
2005.08.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
nagrody w konkursach
rolnicy


Pytanie podatnika
Czy dla rolnika prowadzącego indywidualne gospodarstwo rolne, otrzymującego nagrodę rzeczową w konkursie - będzie to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy od wartości tej nagrody należy odprowadzić 19%-wy podatek dochodowy i wystawić PIT-8C lub też odprowadzić inny podatek ?


Stan faktyczny

Z pism płatnika wynika, że jako współorganizator konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2005” /razem z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego/ zakupił w maju 2005 r. dla najlepszych rolników - którzy wzięli udział w regionalnym i wojewódzkim etapie tego konkursu - dwie gaśnice proszkowe. Płatnik zaznacza, że przedmiotowy konkurs był ogłaszany w mediach, tj. na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prasie oraz przedstawicielstwach współorganizatorów, a formularze konkursowe dostępne byływ Placówkach Terenowych i Oddziałach Rejonowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Szczegółowe informacje o konkursie można było także uzyskać w Ośrodkachi Centralach Doradztwa Rolniczego, Delegaturach i Inspektoratach Państwowej Inspekcji Pracy, Wojewódzkich i Regionalnych Związkach Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Izbach Rolniczych. Udział w konkursie mogły brać osoby dorosłe prowadzące produkcyjną działalność rolniczą. Nagrody w konkursie zostały wręczone jego zwycięzcom w dniu 3 czerwca 2005 r. Płatnik nadmienia, że zakupione gaśnice są kosztem uzyskania przychodu izby związanymz działalnością statutową i mają na celu poprawę warunków pracy (§ 12 pkt 11 Statutu płatnika).
W związku z powyższym płatnik stawia następujące pytania:
- czy dla rolnika prowadzącego indywidualne gospodarstwo rolne, otrzymującego taką nagrodę lub inny upominek będzie to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?
- czy od wartości tej nagrody należy odprowadzić 19%-wy podatek dochodowy i wystawić PIT-8C lub też odprowadzić jakiś inny podatek ?

Stanowisko płatnika

Zdaniem płatnika przyznanie rolnikom indywidualnych nagród w takich konkursach, w postaci gaśnic, jak i innych upominków, nie będzie objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ do przychodów z działalności rolniczej nie stosuje się ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nagrody w konkursach rolniczych są w przekonaniu płatnika ściśle związane z prowadzeniem działalności rolniczej i dlatego nie będą objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatkiem od osób prawnych ani żadnym innym podatkiem, nie trzeba zatem odprowadzać podatku od tych nagród.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Jak wynika z wniosku i załączonych do niego dokumentów w stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania mamy do czynienia z przychodem w postaci nagród rzeczowych /gaśnic proszkowych/ w regionalnym i wojewódzkim etapie konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2005”, którego współorganizatorem jest płłatnik; przedmiotowy przychód uzyskały w bieżącym roku osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Natomiast jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z ust. 2 art. 2 ustawy działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowlai produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc – w przypadku roślin,
2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizacyjnego gęsi lub kaczek,
3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.

Analizując zakres przytoczonej wyżej definicji działalności rolniczej - przychodu, o którym mowaw zapytaniu w postaci nagród rzeczowych /gaśnic proszkowych/ w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2005” nie sposób zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej, a tym samym wyłączenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy nie znajdzie w tej sytuacji zastosowania.

Natomiast jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wyrażona w wyżej cytowanym artykule zasada powszechności opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne jednoznacznie wskazuje, że o braku podstaw do opodatkowania przychodu można mówić tylko wtedy, gdy zostanie on wymieniony w przepisach art. 21, 52, 52a bądź 52c.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranychw konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Jak wynika z powyższego przepisu ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że zwolnieniem objęte są wygrane w konkursach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu, co w rozpatrywanym stanie faktycznym nie miało miejsca, bowiem konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2005” nie był organizowany przez środki masowego przekazu.

Zatem w przedmiotowej sprawie ani art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, ani też żaden inny przepis art. 21, 52, 52a i 52c jak również przepisy ordynacji podatkowej dotyczące zaniechania poboru podatku nie będą miały zastosowania.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie 9 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono inne źródła.Uszczegółowieniem tego przepisu jest art. 20 ust. 1 ustawy, który stanowi, że za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych a art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zatem nagrody w konkursie należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł.

W związku z tym, że nagrody, o których mowa w zapytaniu /gaśnice proszkowe/ mają charakter świadczeń rzeczowych /w naturze/ ich wartość ustalić należy na podstawie przepisów art. 11 ust. 1i ust. 2 ustawy, z których wynika, że wartość otrzymanych świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzajui gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Ustawodawca dla przychodów uzyskanych w konkursie wprowadza odrębne zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a są one następujące.

Jak stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranychw konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową,z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.
Zryczałtowany podatek, o którym wyżej mowa, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania /ust. 3 art. 30 ustawy/.
Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 /ust. 8 art. 30 ustawy/.
Zgodnie zaś z art. 41 ust. 4 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonego m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w który,m pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osoba fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłają równocześnie deklarację PIT-8A.
Zaznaczyć przy tym należy, że w świetle art. 41 ust. 7 ustawy, jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj