Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/149/04
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/149/04
Data
2005.02.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
druk
miejsce świadczenia usług
obniżenie podatku należnego
podatnik czynny
podatnik VAT UE
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Jaką stawkę podatku od towarów i uslug należy stosować w przypadku świadczenia usług wydawniczych?
2. Czy jest możliwe obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zleceniu usługi druku innej firmie?
3. Czy podatnik ma obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT UE?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 23.11.2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 23.11.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 20.12.2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 20.12.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., informuje:

Z treści pisma wynika, że z niemiecką instytucją podpisał Pan umowę na wykonanie i dystrybucję polskojęzycznej publikacji (...). Niemiecka instytycja w ramach programu (...) otrzymała na wykonanie powyższej publikacji dotację z Unii Europejskiej, natomiast Wydawnictwo jest podwykonawcą usługi, w zakresie której przygotowuje publikację do druku oraz dokonuje jej dystrybucji. Druk zostaje zlecony innej firmie - drukarni. Za wykonaną usługę Wydawnictwo otrzymuje wynagrodzenie od instytucji niemieckiej.
Pytania określone w przedmiotowym wniosku dotyczą stawki podatku od towarów i usług na usługi wydawnicze, możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony oraz obowiązku rejestracji do VAT UE.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.
W opisanym przez Pana wniosku miejscem świadczenia usługi przygotowania do druku i dystrybucji polskojęzycznej publikacji jest terytorium kraju.
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.
Jeśli zleceniodawca, tj. niemiecka instytucja zleciła Panu wyłącznie wykonanie usług (podwykonawstwo) polegających na przygotowaniu publikacji do druku, drukowaniu (usługa zlecona innej drukarni w RP) i dystrybucji publikacji (bez przeniesienia na Pana prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) wówczas wykonywana czynność będzie świadczeniem usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowanym stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2.

Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a powyższego przepisu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W przypadku nabycia przez Pana usług drukarskich, których wykonanie zostało udokumentowane fakturą VAT i ich zakup będzie związany z czynnościami opodatkowanymi, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z niej wynikającego, w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 11, 12 i 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 3.

W art. 97 ust. 1, 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług określono grupy podatników zobowiązanych przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Art. 97 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Zgodnie z art. 97 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.
W myśl art. 97 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
W związku z powyższym nie spoczywa na Panu obowiązek rejestracji jako podatnika VAT UE z tytułu wykonania usług na rzecz instytucji niemieckiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj