Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sandomierzu
PF.415/5/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF.415/5/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Sandomierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przychody należne
usługi remontowo-budowlane
zadatek
zaliczka
zaliczka na poczet zysku


Pytanie podatnika
Czy otrzymana zaliczka na poczet robót montażowych stanowi przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych ?


W dniu 28 kwietnia 2005 r. (data stempla pocztowego) złożył Pan wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących uznania za przychód dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych kwot pobranych tytułem zaliczki na poczet zakupu materiałów lub wykonania usługi, udokumentowanych fakturą VAT.
Z treści wniosku wynika, że świadczy Pan usługi remontowo-budowlane i na poczet ich ceny pobiera zaliczki, na które - jako podatnik podatku VAT - wystawia faktury. Operacja pobrania zaliczki i wystawienia faktury VAT z reguły nie zamyka się w tym samym okresie sprawozdawczym, tj. w tym samym miesiącu.

W Pana ocenie do momentu realizacji usługi w całości, pobrana zaliczka, bez względu na to, jakiej części ceny dotyczy - nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Za podstawę prawną swego stanowiska powołuje Pan art. 14 ust. 1f oraz ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po analizie wniosku, przedstawionego stanu faktycznego i powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skrbowego w Sandomierzu potwierdza prawidłowość Pańskiego stanowiska.

W świetle obowiązujących przepisów za przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się - zgodnie z art. 14 ust. 1c - dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczeń - w pozostałych przypadkach.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W związku z powyższym, przychód z tytułu świadczonej usługi, jako należny powstanie w dacie jej wykonania. Nie są natomiast przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania świadczenia. Kwota zaliczki stanowi przychód w momencie realizacji tego świadczenia.
Zaliczka, bez względu na to, jakiej części ceny za usługę dotyczy, nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu u podatnika powstał przychód należny.

Jeżeli zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kontrahenci w umowie o wykonanie usługi ustalą, że zapłata za jej wykonanie nastąpi po ostatecznym wykonaniu, to wszelkie kwoty otrzymane przez wykonawcę w trakcie wykonania usługi będą stanowiły zaliczki, które nie są przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Natomiast, gdy zgodnie z umową zapłata następować będzie za każde częściowe wykonanie usługi, np. po zakończeniu pewnego etapu, wówczas, stosownie do powołanego wyżej art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy podatkowej, będzie ona stanowiła przychód w momencie wystawienia faktury lub rachunku, nie później jednak niż w ostatnim dniu m-ca, w którym częściowo wykonano usługę.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj