Interpretacja Prezydenta Miasta Bielsko-Biała
DBVI3120/36/2005/OS
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DBVI3120/36/2005/OS
Data
2005.04.05



Autor
Prezydent Miasta Bielsko-Biała


Temat
Opłata skarbowa --> Zakres przedmiotowy --> Przedmiot opłaty skarbowej


Słowa kluczowe
opłata skarbowa
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy do wniosku o zwrot VAT powinniśmy uiszczać opłatę skarbową?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.02.2005 roku w indywidualnej sprawie ................................. o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego - Prezydent Miasta B. postanawia uznać, że w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, stanowisko...............................................w świetle powołanych przepisów podatkowych jest niewłaściwe w obowiązującym stanie prawnym w roku 2005.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:
„Spółka nasza wykonuje wyłącznie usługi (szycie odzieży z powierzonego materiału - uszlachetnianie) dla których podatnikiem VAT jest nabywca usługi z innego kraju Unii Europejskiej. Usług tych nie ujmuje się w deklaracji VAT, gdyż nie podlegają w Polsce opodatkowaniu w związku z czym VAT należny wynosi - O zł. Składając deklarację rozliczeniową VAT 7 zwracamy się z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT o którym mowa w at. 86 ust. 8 pkt. 1 w terminie określonym w art. 87 ust 5 (ustawy o VAT) tj. w terminie do 60 dni. Wniosek ten dołączany jest jako załącznik do deklaracji VAT co zaznaczane jest również w pozycji 59 i 60 deklaracji VAT”. Pytanie spółki brzmiało: "Czy od wniosku o zwrot VAT powinniśmy uiszczać opłatę skarbową..."

2. Stanowisko podatnika w sprawie:
"Wniosek o zwrot różnicy VAT nie podlega opłacie skarbowej, gdyż jest to załącznik do deklaracji VAT-7, a nie samodzielne podanie. Złożenie deklaracji nie podlega opłacie skarbowej, więc uważam, że załączniki również. Złożenie takiego wniosku o przyśpieszony zwrot podatku VAT umożliwia nam ustawa o VAT (art. 87 ust. 5) co zaznaczamy w deklaracji VAT-7 w poz. 59 i 60".

3. Ocena prawna stanowiska podatnika:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej jako odrębne grupy przedmiotów tej opłaty: podania i załączniki do podań. Przepisy ustawy o opłacie skarbowej nie zawierają własnej definicji "podania", utożsamiając z podaniami żądania, odwołania i zażalenia. Wyjaśniając pojęcie "podania" przez odniesienie się do przepisów prawa formalnego można stwierdzić, że w swej istocie stanowią one pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego. Nie ma przy tym znaczenia przepis prawa stanowiący materialną lub formalnoprawną podstawę wysuniętego żądania jak również nazwa nadana takiemu pismu przez zainteresowanego. Istotne natomiast jest aby żądanie, jako niezbędny element treści podania, stanowiło wyraz uzewnętrznienia woli konkretnego podmiotu. Jako podań nie traktuje się zgłoszeń, które wprawdzie wywołują skutki materialnoprawne, jednakże mają charakter informacyjny, zwykle składane są w wykonaniu obowiązku ustawowego i w odróżnieniu od podań nie zawierają żądania skierowanego do organu administracyjnego. Takie stanowisko zostało zaprezentowane w piśmie nr LK-907/LM/BG/01 Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z dnia 20.06.2001 r. Ponadto sam artykuł 85 ust 1 ustawy o VAT, który podatnik przytacza w piśmie, mówi o odrębnym wniosku w sprawie zwrotu podatku VAT.
Złożenie deklaracji VAT i wniosku o zwrot tego podatku winno być traktowane jako dwie odrębne czynności. Pierwsza wynikająca z wykonania ustawowego obowiązku, druga mająca na celu otrzymanie zwrotu podatku.

4.Stanowisko organu podatkowego:
Zgodnie z art. 1 Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 253. poz. 2532) opłacie skarbowej podlegają podania (żądania, wnioski, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, wysokość stawek opłaty skarbowej poszczególnych jej przedmiotów oraz zwolnień zgodnie z art. 9 określa tabela stanowiąca załącznik do ustawy. Zgodnie z zapisem ujętym w ww. tabeli – część l, kolumna 4, pkt. 14 zwalnia się od opłaty skarbowej podania i załączniki do podań w sprawach zwrotu lub umorzenia należności celnych oraz należności do których mają zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej. Wnioski o zwrot VAT zgodnie z zapisem przedstawionym powyżej powinny być zwolnione z opłaty skarbowej, gdyż do podatku VAT mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. za pośrednictwem Prezydenta Miasta B. w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj