Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-1/005/22/2005
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/22/2005
Data
2005.06.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja leasingu
koszty uzyskania przychodów
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji przejęcia przez inną jednostkę zobowiązań spłaty dalszych rat leasingowych, Podatnik będzie musiał skorygować koszty uzyskania przychodów o dotychczas zapłacone opłaty leasingowe?


Podatnik jest stroną umowy leasingu tzw. operacyjnego, której przedmiotem jest samochód ciężarowy. Opłaty wynikające z przedmiotowej umowy są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. W związku z utratą kontraktu, na rzecz którego umowa leasingu została zawarta, Podatnik zmierza do dokonania cesji ww. umowy na podmiot trzeci.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny, Podatnik wystąpił z pytaniem, czy w sytuacji przejęcia przez inną jednostkę zobowiązań spłaty dalszych rat leasingowych, Podatnik będzie musiał skorygować koszty uzyskania przychodów o dotychczas zapłacone opłaty leasingowe...

Zdaniem Podatnika obowiązek skorygowania kosztów uzyskania przychodów w przedmiotowej sprawie nie występuje.

Organ podatkowy stwierdza, że przedstawione stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Kwestia zaliczania opłat wynikających z umowy leasingu tzw. operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów uregulowana została w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Stosownie więc do art. 17b ust. 1 ww. ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warumki:

    1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
    2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z powyższego, ustawodawca precyzyjnie określił warunki jakie winna spełniać umowa leasingu tzw. operacyjnego, aby ustalone w niej opłaty stanowiły przychód u finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów u korzystającego (zawarta przez Spółkę umowa warunki te spełniała). Regulacje zawarte natomiast w Rozdziale 4a "Opodatkowanie stron umowy leasingu" ww. ustawy o podatku dochodowym nie określają skutków podatkowych cesji takiej umowy.

W związku z powyższym, w sytuacji cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu tzw. operacyjnego nie występuje obowiązek skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych.

Ponadto, zgodnie z generalną zasadą kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wymóg ten, w opisanym przypadku został spełniony, gdyż w okresie, w którym Podatnik związany był umową, opłaty z tytułu leasingu ponoszone były w związku z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny wskazany we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj