Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PD II/415-63/05/DW
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD II/415-63/05/DW
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy możliwym jest skorzystanie z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu udzielonego na zakup nowej nieruchomości budowlanej podatnikom i ich córce w sytuacji, gdy zaświadczenie z banku o wysokości spłaconych odsetek wystawione jest bez wskazania udziału, w jakim kredytobiorcy uczestniczą w spłacie kredytu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, iż stanowisko Państwa P., zam. w S. przy ul. O., przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu udzielonego na zakup nowej nieruchomości budowlanej podatnikom i ich córce w sytuacji, gdy zaświadczenie z banku o wysokości spłaconych odsetek wystawione jest bez wskazania udziału, w jakim kredytobiorcy uczestniczą w spłacie kredytu, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. podatnicy wspólnie z córką zaciągnęli w banku kredyt budowlano - hipoteczny. Kredyt udzielony został na sfinansowanie inwestycji (zakupu nowego lokalu mieszkalnego) mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatników i ich córki, rozpoczętej w 2003 r., a zakończonej w 2004 r. Zakup lokalu mieszkalnego dokumentuje akt notarialny, w którym wymienieni zostali podatnicy i ich córka. Podatnicy otrzymali z banku zaświadczenie o wysokości dokonanych spłat odsetek od kredytu, wystawione na kredytobiorców (podatników i ich córkę) bez wskazania udziału, w jakim uczestniczą oni w spłacie odsetek. Podatnicy wyjaśnili również, że kwota spłacanych odsetek pobierana jest przez bank bezpośrednio z ich rachunku osobistego. Ponadto zawarli we wniosku informację, że w latach ubiegłych nie korzystali z odliczeń związanych z zakupem lokalu mieszkalnego oraz spełniają wymogi określone w art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W związku z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym podatnicy uważają, że skoro każde z nich w równym stopniu brało udział w zakupie mieszkania i w spłacie odsetek, to mogą skorzystać z odliczenia od dochodu kwoty równej w 2/3 sumie spłaconych w 2003 i 2004 r. odsetek od ww. kredytu, wykazanych w otrzymanym od banku zaświadczeniu.

W myśl art. 26b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z m.in.:

- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Odliczenie z tytułu spłaty odsetek, zgodnie z art. 26b ust. 2 wymienionej ustawy o podatku dochodowym, stosuje się, jeżeli:

- kredyt został udzielony podatnikowi po dniu 01.01.2002 r., przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on inwestycji wymienionej w art. 26b ust. 1,

- inwestycja, o której mowa w art. 26 b ust. 1 (zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej) została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto musi być potwierdzona umową w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Kolejne warunki, jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są następujące:

- odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot (udzielający kredytu),

- odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- podatnik (lub jego małżonek) nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe z tytułu tzw. dużej ulgi mieszkaniowej.

Odliczeniem objęte są wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 01.01.2002 r. i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty odpowiadającej kwocie określonej zgodnie z art. 27a ust. 2 ustawy, ustalonej w roku zakończenia inwestycji (w 2004 r. kwota ta wynosiła 189.000,00 zł), a odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Jak wynika z wniosku, podatnicy spełniają ww. warunki, a więc nabyli prawo do skorzystania w zeznaniu podatkowym za 2004 r. z odliczenia od dochodu odsetek spłaconych w 2003 i 2004 r. (od części kredytu nieprzekraczającej kwoty 189.000,00 zł). Ponadto uznać należy, że skoro ustawa wymaga, aby wysokość i termin zapłaty były udokumentowane dowodem wystawionym przez bank udzielający kredytu i na stosownym zaświadczeniu otrzymanym przez wnioskodawców od banku wymienieni są wszyscy kredytobiorcy (podatnicy i ich córka) bez określenia udziału, w jakim osoby te uczestniczyły w spłacie kredytu, oraz, jak podkreślają podatnicy we wniosku, każdy z kredytobiorców w takim samym stopniu brał udział w nabyciu lokalu mieszkania (jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego) i w spłacie odsetek (gdy kwota spłacanych odsetek pobierana jest z rachunku osobistego podatników), to każdemu z nich przysługuje prawo do odliczenia kwoty równej w 1/3 kwocie spłaconych odsetek od kredytu. A zatem, podatnicy, jako małżeństwo, mogą odliczyć w ramach omówionej ulgi kwotę równą 2/3 kwoty spłaconych odsetek od kredytu wykazanej w zaświadczeniu uzyskanym od banku udzielającego kredytu.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu postanowił jak w sentencji.Niniejsze postanowienie zostało wydane, na mocy art. 143 ww. Ordynacji podatkowej, z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wys. 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj