Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-103/05/RL
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-103/05/RL
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
komis
komisant
księga przychodów i rozchodów
prowizje
towar
umowa komisu
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie auto-komisu oraz kupna-sprzedaży samochodów używanych. Przy przyjęciu samochodu do komisu sporządzana jest z komitentem umowa dotycząca sprzedaży za określoną prowizję (najczęściej komitentem są osoby nie prowadzące działalności gospodarczej). Nabycie tego samochodu nie jest księgowane. Po dokonaniu sprzedaży księgowana jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskana prowizja w kwocie netto. Dokonując zakupu samochodu do dalszej odsprzedaży od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży Podatnik wpisuje tę transakcję do rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych, odprowadzając 2% podatku na rachunek Urzędu Skarbowego oraz księguje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych). Po dokonaniu sprzedaży samochodu używanego kwota netto, na którą składa się wartość zakupu samochodu oraz marża od sprzedaży samochodu, księgowana jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 7 i 9 (wartość sprzedanych towarów). Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy postępuje słusznie i czy prawidłowo ewidencjonuje zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku bez numeru o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie auto-komisu oraz kupna-sprzedaży samochodów używanych. Przy przyjęciu samochodu do komisu sporządzana jest z komitentem umowa dotycząca sprzedaży za określoną prowizję (najczęściej komitentem są osoby nie prowadzące działalności gospodarczej). Nabycie tego samochodu nie jest księgowane. Po dokonaniu sprzedaży księgowana jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskana prowizja w kwocie netto. Dokonując zakupu samochodu do dalszej odsprzedaży od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży Podatnik wpisuje tę transakcję do rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych, odprowadzając 2% podatku na rachunek Urzędu Skarbowego oraz księguje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych). Po dokonaniu sprzedaży samochodu używanego kwota netto, na którą składa się wartość zakupu samochodu oraz marża od sprzedaży samochodu, księgowana jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 7 i 9 (wartość sprzedanych towarów).

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy postępuje słusznie i czy prawidłowo ewidencjonuje zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że postępuje prawidłowo.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Regulacja prawna umowy komisu zawarta jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) w art. 765-773. W myśl art. 765 Kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz działając zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zm.) przychodem uzyskanym przez komisanta będzie kwota odpowiadająca wysokości prowizji, marży, jaką uiszcza osoba za nabycie towaru w komisie, pomniejszona o podatek od towarów i usług. Przyjęcie towaru w komis nie powoduje wydatków z tytułu nabycia tych towarów - faktycznie komisant nie nabywa towaru. Zatem nie występują koszty uzyskania przychodu (zgodnie z art. 22 i art. 23 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r., Nr 152, poz. 1475 ze zm.), gdzie zgodnie z § 3 pkt 2 ceną zakupu jest cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku. Natomiast zgodnie z § 3 pkt 6 tego rozporządzenia, przychodem jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód, czyli w Pana przypadku uzyskana prowizja pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, należy wpisywać w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W kolumnie 17 (uwagi) można umieszczać specyfikację faktury, na podstawie której uzyskano przychód.

W sytuacji natomiast, gdy następuje zakup pojazdu w celu jego dalszej odsprzedaży – ponosi Pan wydatki, które są związane z nabyciem tego towaru - stanowią koszt uzyskania przychodu. Należy je zaksięgować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Przychodem z tego tytułu będzie kwota otrzymana za sprzedane samochody w wysokości netto (tj. wartość zakupionego samochodu plus marża - pomniejszona o podatek od towarów i usług), którą należy wpisać w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) umowy sprzedaży rzeczy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli pojazd nabyty jest od osoby fizycznej w celu jego dalszej odsprzedaży, to stosownie do obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.), za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych od podatnika, odpowiada nabywca rzeczy jako płatnik, który przy wypłacie należności za pojazd pobiera stosowny podatek i odprowadza go na rachunek organu podatkowego. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj