Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/95/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/95/05
Data
2005.07.01



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
przekształcanie
remanent


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie dotychczasowej firmy osoby fizycznej w spółkę jawną, bez wcześniejszej likwidacji tej działalności, rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT na podstawie art. 14 ustawy o VAT?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu z dnia 28.04.2005 r. nr PP-443/7/Int-12/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmienia przedmiotowe postanowienie z uwagi na rażące naruszenie prawa

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 08.02.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 15.02.2005 r.) zwrócili się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Prowadzą Państwo przedsiębiorstwo będące firmą rodzinną z podwójnym wpisem małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą o statusie osoby fizycznej dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Z uwagi na przepis art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) są Państwo zobowiązani do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. W związku z tym zamierzają Państwo zawrzeć umowę spółki jawnej na bazie majątku dotychczasowej firmy, a potem działalność tę zlikwidować.

Pytanie dotyczy kwestii czy przekształcenie dotychczasowej firmy osoby fizycznej w spółkę jawną, bez wcześniejszej likwidacji tej działalności, rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT na podstawie art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem Państwa w sytuacji, gdy zawiązywana jest spółka jawna na bazie majątku firmy prowadzonej przez oboje małżonków, nie ma mowy o likwidacji firmy, lecz swego rodzaju przekształceniu, do którego zastosowanie mają przepisy art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji zmiany w zakresie podatku VAT ograniczają się nadania spółce jawnej nowego numeru NIP, bez utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przez przekształconą firmę (osobę fizyczną).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w postanowieniu z dnia 28.04.2005 r. potwierdził Państwa stanowisko. Jednakże w uzasadnieniu stwierdził, iż art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT będzie miał zastosowanie, w związku z likwidacją osoby fizycznej.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Z treści przepisu art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wynika, iż w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną na pokrycie udziału wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej występuje następstwo prawne.

W powyższej sytuacji nie będą mieć zastosowania postanowienia art. 14 powołanej ustawy o VAT, gdyż zaprzestanie działalności przez osobę fizyczną (małżonka będącego podatnikiem podatku VAT) następuje po wniesieniu całego przedsiębiorstwa tej osoby aportem do spółki jawnej utworzonej przez małżonków.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego należy uznać za rażąco naruszające dyspozycję przepisu art 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z w/w wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Dokonana niniejszą decyzją zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi (płatnikowi, inkasentowi).
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj