Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-98-74/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-98-74/05
Data
2005.07.01



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Czy w przedmiotowych sytuacjach mamy do czynienia z usługami uszlachetniania.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 6 kwietnia 2004r. wniosku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego przez Podatnika.

postanawia

- uznać, że przedstawione przez Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2005r. do tut. Organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 5 kwietnia 2005r. uzupełniony pismem z dnia 26 kwietnia 2005r.

W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w miesiącu sierpniu 2004r. wystawiła fakturę eksportową dokumentującą sprzedaż autobusu szynowego dla kontrahenta ukraińskiego. Powyższy autobus montowany jest na terenie Spółki. Część urządzeń specjalistycznych tj. m.in. system bezpieczeństwa ruchu specjalnego i samojezdnego taboru kolejowego, aparatura łączności radiowej została sprowadzona z Ukrainy na procedurze celnej 5100 (uszlachetnianie czynne-system zawieszeń), a następnie zamontowana przez pracowników Spółki do przedmiotowego autobusu szynowego. Usługa montażu polega na wykonaniu listwy podłączeniowej, przeróbki puszek montażowych, wykonaniu dodatkowego okablowania, zmiany punktów mocowania i zabudowy panelu sterowania. Po wykonaniu tych czynności urządzenia montowane są do przedmiotowego autobusu szynowego i sprzedawane kontrahentowi ukraińskiemu w procedurze celnej 3151. Podatnik wyjaśnia ponadto, iż dostawca urządzeń radiowych nie jest odbiorcą autobusu.

Podobnie Jednostka sprowadza części do naprawy wagonów z Rosji lub Ukrainy (część z tych materiałów jest kupowana od kontrahenta rosyjskiego lub ukraińskiego na podstawie wystawianych przez nich faktur). Sprowadzone części są objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Większość z tych materiałów zostaje zamontowana na wagonach, które po ich naprawie są powrotnie wywożone na Ukrainę i sprzedawane w procedurze celnej 5131. Przed montażem do wagonów wykonywane są drobne usługi tj. Dostosowanie do napięcia elektrycznego, formowanie akumulatorów, zalewanie elektrolitem. Również w tej sytuacji dostawcą części nie jest odbiorca wagonów.

Pytanie Spółki brzmi, czy w przedmiotowych sytuacjach mamy do czynienia z usługami uszlachetniania...

W opinii Jednostki, w przedmiotowych sytuacjach mamy do czynienia z usługami uszlachetniania. Niniejsze stanowisko Spółka opiera na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz na podstawie art. 114 ust. 2 lit. c Wspólnotowego Kodeksu Celnego, zgodnie z którym procesy uszlachetnienia obejmują m.in.:

-obróbkę towarów w tym montaż, składanie lub instalowanie ich w innych towarach,

-przetwarzanie towarów,

-naprawę towarów, w tym ich odnawianie i porządkowanie.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 7 ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o

imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju .

Jednocześnie na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. stawkę podatku VAT w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Natomiast, zgodnie z art. 83 ust. 7 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się usługi :

  1. świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych;
  2. polegające na pośredniczeniu między podmiotem mającym siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędącym podatnikiem, w rozumieniu art. 15, a podatnikiem, o którym mowa w pkt 1, gdy pośrednik otrzymuje prowizję lub inne wynagrodzenie od którejkolwiek ze stron zawartego kontraktu dotyczącego usług określonych w pkt 1, pod warunkiem posiadania kopii dokumentów potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  3. świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:
    a) uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar, który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
    b) posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  4. polegające na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w rozumieniu przepisów celnych, świadczone przez podatników na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędących podatnikami, w rozumieniu art. 15, w ramach kontraktów wielostronnych, jeżeli:
    a) naprawiony, uszlachetniony, przerobiony lub przetworzony przez tych podatników towar został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju przez podatnika będącego również stroną tego kontraktu,
    b) podatnik posiada szczegółowe rozliczenie wykonanych usług zgodnie z dokumentami celnymi potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty oraz kopie tych dokumentów celnych.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny jak i obowiązujące przepisy, należy stwierdzić, iż w przedmiotowych sprawach Spółka dokonuje przede wszystkim sprzedaży wagonów jak i autobusu szynowego do państwa trzeciego i sprzedaż taką należy uznać bezsprzecznie jako eksport towarów. Jednocześnie Spółka wskazała we wniosku, że sprowadza (zakupuje) urządzenia specjalistyczne oraz części do naprawy wagonów. Sprowadzone części do montażu zarówno do wagonów jak i autobusu należy uznać za import towarów. Za takim stwierdzeniem przemawia fakt, iż Spółka co do zasady świadczy dostawę towaru w postaci wagonu czy autobusu, natomiast usługa montażu części stanowi nieodzowny element produktu oferowanego przez Podatnika. W przedmiotowych sytuacji nie występuje natomiast montaż wagonów czy autobusu z części sprowadzonych w tym celu (uszlachetnianie). Tym bardziej, iż jak twierdzi Spółka części nabywane są od innego podmiotu, niż finalny odbiorca produktów firmy. Usługa uszlachetniania polega, bowiem na czasowym powierzeniu materiałów w celu wykonania z nich określonego stosowną umową produktu lub dokonania na nich stosownych czynności . Natomiast w przedmiotowych sytuacjach nabywca otrzymuje produkt w postaci wagonów lub autobusu szynowego wytworzony przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności, a nie produkt finalny wykonany z materiałów powierzonych wykonawcy w tym celu. Przedmiotem transakcji pomiędzy nabywcą a Podatnikiem nie jest bowiem świadczona usługa, lecz dostawa towaru. Spółka bowiem najpierw nabywa ww elementy, następnie zaś po ich zamontowaniu, sprzedaje wagon bądź autobus.

Przyjmując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj