Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DVII/443-84-42d/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DVII/443-84-42d/05
Data
2005.06.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
podatnik zwolniony
rejestracja
usługi pośrednictwa
usługi ubezpieczeniowe


Pytanie podatnika
Czy będąc zarejestrowanym, jako podatnik zwolniony i wykonując wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT ma Pani możliwości wyrejestrowania się z tego rejestru.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r. (wpływ do tut. Urzędu 11 kwietnia 2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2005r.(wpływ do tut. Urzędu 19 kwiecień 2005r.) udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wykreślenia z rejestru jako „ podatnika VAT zwolnionego”

za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 6 kwietnia 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 13 kwietnia 2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2005r. (data wpływu 19 kwietnia 2005r.) wystąpiła Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W treści przedmiotowego wniosku podała Pani, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego tj. wykonuje wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

W dniu 15 listopada 2004r. złożyła Pani do tut. urzędu zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, w którym podała, że dokonywać będzie sprzedaży zwolnionej (poz. 28, pkt 4 VAT-R).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) potwierdził w dniu 6 grudnia 2004r., że zarejestrowana Pani została, jako ,,podatnik VAT zwolniony.’’

W przedmiotowym wniosku wystąpiła Pani m.in. z zapytaniem czy będąc zarejestrowanym, jako podatnik zwolniony i wykonując wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT ma Pani możliwości wyrejestrowania się z tego rejestru.

Zdaniem Pani może Pani zgłosić zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, gdyż świadczy Pani tylko i wyłącznie usługi zwolnione od podatku VAT i tym samym zostać wyrejestrowana z rejestru podatników VAT.

Ocena prawna Pani stanowiska z przytoczeniem przepisów prawa.

Na podstawie art. 96 ust.1 w/w ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne – stosownie do art. 96 ust. 3 w/w ustawy.

Naczelnik urzędu skarbowego zgodnie z art. 96 ust. 4 cyt. ustawy rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Na podstawie w/w przepisu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy potwierdził, że w dniu 6 grudnia 2004r. zarejestrowana Pani została, jako,,podatnik VAT zwolniony.

Zgodnie z art. 96 ust. 6 w/w ustawy jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Natomiast stosownie do art. 96 ust. 10 ww. ustawy o VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.

Zatem w/w przepisy oraz pozostałe przepisy powołanej ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie zawierają regulacji określającej zasady wykreślenia z rejestru podatnika zarejestrowanego jako,,podatnik VAT zwolniony’’, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT.

Traktując normę art. 96 ust. 10 ustawy o VAT jako uprawnienie podatnika do pozostawania w rejestrze VAT jako podatnik zwolniony, należy uznać, iż podmiot, który wykonuje czynności wyłącznie zwolnione od podatku może wystąpić o wykreślenie z rejestru jako,,podatnika VAT zwolnionego".

W związku z powyższym w ocenie tut. organu może Pani – będąc zarejestrowana jako,,podatnik VAT zwolniony’’, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT – wystąpić o wykreślenie z rejestru jako,,podatnika VAT zwolnionego".

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj