Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US-36/2CF/415/IP-80/05/JB
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-36/2CF/415/IP-80/05/JB
Data
2005.07.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga na budowę mieszkań pod wynajem


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w roku 2005 lokalu mieszkalnego pierwotnie przeznaczonego na wynajem, którego nabycie dało podstawę do odliczenia w latach 1999-2001 poniesionych wydatków od podstawy opodatkowania zgodnie z art.26 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powoduje konieczności zwrotu calości lub części uzyskanej wówczas kwoty?


Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.05.2005r. (wpływ do tut. Oranu w dniu 19.05.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do obowiązywania postanowień art.26 ust.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz wyrażonego stanowiska w sprawie, iż cyt.:
" Rozumiem, że fakt zbycia przeze mnie tego lokalu nie pociągnie za sobą konieczności zwrotu części podatku stanowiącego ulgę, z której skorzystałem w latach 1999-2001, albowiem w chwili obecnej tj. w czasie dokonywanie transakcji sprzedaży (2005 rok) przepis art.26 ust.10 nie obowiązuje."
- Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił uznać przedstawione stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie omawiania stanu rzeczywistego.


W dniu 19.05.2005r do tut. Organu wpłynął wniosek z dnia 11.05.2005r. o dokonanie interpretacji o zakresie stosowania przepisu art.26 ust.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.).
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w latach 1999-2001 ponosił Pan wydatki związane z nabyciem lokalu nr X w budynku przy ulicy M. Lokale w tym budynku w całości przeznaczone były na wynajem. Z tego tytułu korzystał Pan z ulgi w podatku dochodowym na podstawie art.26 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zeznaniach podatkowych za lata 1999, 2000 i 2001 odliczył Pan od dochodu kwotę .... zł. W bieżącym roku zamierza Pana sprzedać przedmiotowy lokal mieszkalny.

Ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 104, poz. 1104) uchylono przepisy uprawniające do ulgi polegającej na odliczaniu od dochodu wydatków ponoszonych na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku określonej w przepisie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Skreśleniu uległy także przepisy wiążące się z tą ulgą, tj. między innymi art. 26 ust. 2-4oraz 8-12 ustawy.Z dniem 1 stycznia 2001 r. przestała obowiązywać ulga określona w art.26 ust.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tym, że zgodnie z art. 7 ust. 13 ustawy zmieniającej, podatnicy którzy ponieśli wydatki i nabyli prawo do ulgi przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują prawo do odliczania dalszych wydatków na zasadach określonych w ustawie w okresie od 1 stycznia 2001r. do 31 grudnia 2003r.Zgodnie z zapisem art. 7 ust. 14 w/w ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. w przypadku zaistnienia okoliczności o których mowa w art. 26 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r., w tym także w przypadku zbycia działki pod budowę tego budynku, stosuje się przepisy art. 26 ust. 10 i 12 tej ustawy. Powyższy przepis oznaczał, że jeżeli przed upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z którego budową dokonano odliczeń:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności, lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela
- podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu.

Z kolei ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) z dniem 1 stycznia 2004 r. zmieniony został w/w art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. zgodnie, z którym podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności, lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela lub
4) zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku- są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
Dziesięcioletni okres, o którym mowa w ust.14:
1) w pkt 1-3 liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń,
2) w pkt 4- liczy się od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawa od wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku.


W świetle przedstawionych powyżej przepisów prawa podatkowego aktualnie obowiązujący stan prawny pozwala na stwierdzenie, iż jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000 r. a następnie utracił to prawo do w/w ulgi w 2005 r. zobowiązany będzie doliczyć do dochodu uprzednio odliczone kwoty.
A zatem w przypadku Pana odliczone od dochodu wydatki poniesione w latach 1999-2001 na budowę budynku mieszkalnego, stanowiącego współwłasność z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej 5 lokali mieszkalnych na wynajem, w przypadku zbycia udziału w tej współwłasności w 2005 roku, winny zostać doliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym to zbycie nastąpiło. Jednocześnie nadmienia się, że stosownie do przepisu art. 7 ust. 15 w/w ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku i zbył działkę lub budynek, jego część lub lokal (lokale) przed upływem 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zbycia działki, z tym że okres dziesięcioletni liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej działki lub udziału we współwłasności działki.

Dokonując analizy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego w oparciu o istniejący stan prawny, tut. Organ postanowił orzec jak w sentencji.Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. Organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj