Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-VIII-PDII-436/2/2005/BP
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-VIII-PDII-436/2/2005/BP
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
masa spadkowa
płatnik
podatek od spadków i darowizn
spadek
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy należność z tytułu dodatkowego rocznego wynagrodzenia wypłacana przez zakład pracy spadkobiercom pracownika (rodzicom i rodzeństwu) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy podatkiem od spadków i darowizn?


W dniu 03.06.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Po zmarłym pracowniku pozostało do wypłaty wynagrodzenie z tytułu dodatkowego rocznego wynagrodzenia w kwocie ....
Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Lublińcu z dnia ... Sygn. akt ... spadek po w/wym. zmarłym na podstawie ustawy nabyli rodzice po 1/4 części oraz rodzeństwo po 1/8 części.

Zajęte przez stronę własne stanowisko w sprawie było następujące:
Wynagrodzenie za pracę, które weszło w skład masy spadkowej powinno być opodatkowane zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinna być pobrana zaliczka w wysokości 19% na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W odpowiedzi na wezwanie urzędu skarbowego w Lublińcu dot. usunięcia braków we wniosku wpłynęła informacja, że rodzice i rodzeństwo zmarłego pracownika nie są uprawnieni do renty rodzinnej zgodnie z decyzją ZUS.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 63 1 Kodeksu pracy, prawa majątkowe ze stosunku pracy, przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane dla uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

W piśmie z dnia 04.07.2005r. stwierdzono, iż osoby, które nabyły spadek po zmarłym (są nimi rodzice i rodzeństwo) nie są uprawnione do uzyskania renty rodzinnej. Wobec powyższego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają tutaj zastosowania. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega między innymi nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tytułem spadku. Nabycie zatem praw do świadczeń po zmarłym pracowniku wchodzących do masy spadkowej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zakład pracy dokonujący wypłaty spadkobiercom świadczenia po zmarłym pracowniku zobowiązany jest przestrzegać obowiązków wynikających z treści ustawy o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 19 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zapłata spadkobiercy długu przez dłużnika spadkodawcy i wypłata należności z tytułu zapisu, może nastąpić tylko za pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące dłużnikiem spadkodawcy, są obowiązane przy zapłacie długu potrącić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej przez naczelnika tego urzędu skarbowego. Zapłata długu bez potrącenia podatku od nabycia spadku może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu.

W związku z powyższym stanowisko wyrażone w piśmie należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj