Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/1/12/05
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/12/05
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja
protokół
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonywał w 2004 r. zarówno czynności, w związku z którymi przysługiwało Mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo Mu nie przysługiwało, i że dotyczyła go zasada korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego od należnego w części proporcjonalnie przypisanej czynnościom, od których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przedmiotowa proporcja, stanowiąca udział wartości czynności dających prawo do odliczenia podatku do wartości całego obrotu za 2003 r., ustalona przez Wnioskodawcę jako szacunkowa na 2004 r., wyniosła 0 %. Wnioskodawca, osiągając w 2003 r. jedynie obrót zwolniony z podatku od towarów i usług w wysokości 27.240,68 zł, nie skorzystał z prawa szacunkowego wyliczenia tej proporcji według prognozy uzgodnionej w formie protokołu z naczelnikiem urzędu skarbowego. Z tych też powodów w 2004 r. nie dokonywał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Proporcja wyliczona na podstawie rzeczywistych obrotów za okres od maja do grudnia 2004 r. wyniosła 13 %.
Wnioskodawca jest zdania, iż mimo niedopełnienia przez Niego obowiązku uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu prognozy szacunkowo wyliczonej wskazanej proporcji na rok 2004 r., ma On prawo do skorygowania okresu od maja do grudnia 2004 r. w deklaracji za styczeń 2005 r. w trybie przepisów art. 91 w zw. z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie stwierdza, iż jest ono prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113), jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3). Określa się ją procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja i zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4). Stosownie do przepisu art. 90 ust. 8 ustawy o VAT, podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. W przypadku gdy ww. proporcja nie przekroczyła 2 %, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
Na mocy przepisu art. 91 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 3, korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Korekta kwoty podatku naliczonego za rok 2004 r. dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego, a do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie (art. 163 ust. 2 zd. 1 i 2).
Biorąc powyższe pod uwagę, brak jest podstaw prawnych ograniczających możliwość dokonania korekty w trybie ww. przepisów art. 91 ustawy o VAT w przypadku niedopełnienia obowiązku uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu prognozy szacunkowo wyliczonej proporcji. Oznacza to, że również w sytuacji nieodliczenia podatku naliczonego od należnego w trakcie roku podatkowego, możliwe jest skorzystanie z prawa do obniżenia podatku należnego w ramach powyższej korekty, jeśli, co do zasady, prawo do obniżenia podatku przysługiwało w zakończonym roku podatkowym.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi przepis art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj