Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-33/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-33/05
Data
2005.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
agencja informacyjna
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Dotyczy daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług agencji informacyjnych.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 marca 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług agencji informacyjnych uznaje stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan świadczeniem usług agencji informacyjnych.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie dotyczące daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług agencji informacyjnych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Pana świadczone usługi agencji informacyjnych w 2002 roku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 roku, który odsyła między innymi do załącznika nr 2 zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku VAT – były zwolnione

z podatku jako wymienione w poz. 27 –„ usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi (KWiU: ex 92.1 i ex 92.2)

W związku ze zmianą od dnia 1 stycznia 2003 roku przepisów ustawy o VAT polegającą między innymi na wprowadzeniu nomenklatury PKWiU w miejsce symboli SWW i KWiU w art. 6 ustawy nowelizacyjnej z dnia 4 grudnia 2002 roku napisano, iż w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2002 roku.

Biorąc powyższe pod uwagę Pana zdaniem, zmiana brzmienia załącznika nr 2 do ustawy o VAT, w którym z usług zwolnionych oznaczonych symbolem PKWiU 92 wyłączono dodatkowo działalność agencji informacyjnych oraz usługi wydawania książek i prasy, na mocy cytowanego art. 6 ustawy zmieniającej ustawę o VAT należy do usług agencji informacyjnych nadal stosować zwolnienie od podatku VAT.

Przedmiotowe usługi Pana zdaniem zostały objęte stawką podatku VAT w wysokości 22% dopiero od 1 maja 2004 roku.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) opodatkowaniu podlegała sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W treści w/w ustawy ustawodawca określił jednak przypadki zwolnień podmiotowych i przedmiotowych. I tak, zgodnie z zapisem art. 7 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2. W poz. 23 tegoż załącznika wymienione są „usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych,
  3. usług wydawania książek i prasy

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem mieszczą się w grupowaniu 92.

Jak wynika z PKWiU i ze złożonego przez Pana pisma w w/w grupowaniu mieszczą się również usługi świadczone przez agencje informacyjne - 92.40.10-00.00

Stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obowiązuje - dla celów podatkowych – od 1 stycznia 2003 roku. W związku z powyższym, w celu odpowiedzi na pytanie w kwestii daty powstania u Pana obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu świadczenia usług agencji informacyjnych należy odnieść się do klasyfikacji obowiązujących wcześniej tj. do Klasyfikacji Usług i Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Powyższe wynika z faktu, iż zgodnie z zapisem ustawy z dnia 4 grudnia 2002 roku zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803):

  • art. 5 – Zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.
  • art. 6 – W przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy, o której mowa w art. 1, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłoby do do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31grudnia 2002 roku.

Niezależnie od powyższego pkt. 2 obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 1995 roku w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji wyrobów i usług w zakresie usług (Dz. U. Nr 44, poz. 231) stanowi, że zmiana nomenklatury nie powoduje zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług po dniu 31 marca 1995 roku.

Zgodnie z poz. 9 załącznika nr 2 oraz poz. 11 załącznika nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 1995 roku zwolnieniu podlegały odpowiednio usługi z grupowania KU 83-84 „usługi w zakresie kultury i sztuki” oraz z grupowania 87 „usługi w zakresie kultury fizycznej i sportu”.

Jak wynika z treści Klasyfikacji Usług zawartej w Zeszycie Metodycznym Głównego Urzędu Statystycznego, Warszawa 1985 roku w gałęzi:

„ 83 – krzewienie i upowszechnianie kultury” mieściły się:

  • branża 831 usługi muzealnictwa, ochrony zabytków i sztuki,
  • branża 832 usługi bibliotek i czytelni,
  • branża 835 usługi ognisk artystycznych,

„ 84 – działalność muzyczna, widowiskowa i rozrywkowa” mieściły się:

  • branża 841 usługi teatralne i estradowe,
  • branża 842 usługi koncertowe
  • branża 843 usługi choreograficzne, baletowe, zespołów pieśni i tańca,
  • branża 844 usługi rozrywkowe,
  • branża 845 usługi kin,
  • branża 846 usługi radia i telewizji,
  • branża 848 usługi pozostałe związane z działalnością kulturalną i rozrywkową

„ 87 – usługi w zakresie kultury fizycznej i sportu” mieściły się:

  • branża 871 usługi w zakresie kultury fizycznej i sportu,
  • branża 872 usługi ratownictwa górskiego i wodnego

Natomiast usługi agencji informacyjnych mieściły się w gałęzi „66 – usługi wydawnicze i filmowe” (branża 661 – wydawnictwo książek i prasy, podbranża 66102 – działalność agencji prasowych i fotograficznych) i jako tak sklasyfikowane - jako nie wymienione wśród czynności zwolnionych z podatku VAT lub czynności objętych obniżoną stawką tego podatku – podlegały opodatkowaniu stawką 22%.

W okresie od 1 kwietnia 1995 roku do 31 grudnia 2002 roku dla celów podatkowych obowiązywało stosowanie Klasyfikacji Wyrobów i Usług (KWiU). Obowiązujący w tych latach załącznik nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w poz. 27 ( symbol KW i U 92 – obejmujący również usługi agencji informacyjnych ) wymieniał jako zwolnione usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi (KWiU: ex 92.1 i ex 92.2).

Mając jednak na uwadze wcześniej podany stan prawny, a szczególnie obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 1995 roku - usługi agencji informacyjnych w okresie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług (...) z dnia 8 stycznia 1993 roku nie podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług .

W konsekwencji, przy uwzględnieniu zapisów art. 5 i 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 roku zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy, należy stwierdzić, że usługi świadczone przez Pana od momentu obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do chwili obecnej podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Działalność gospodarczą rozpoczął Pan w dniu 10 sierpnia 1999 roku. Utrata zwolnienia podmiotowego w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego następuje w momencie przekroczenia kwoty granicznej < o której mowa w art. 14 ust 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług (...)> uprawniającej do tego zwolnienia, którą wylicza się w proporcji do okresu prowadzonej działalności. A zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług agencji informacyjnych powstał u Pana w momencie przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od VAT.

Reasumując, stanowisko Pana, iż do dnia 30 kwietnia 2004 roku do usług agencji informacyjnych należy stosować zwolnienie od podatku VAT jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 29 marca 2005 roku.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 i Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj